zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

IDET představil světový unikát: mamutí čerpadlo pro případ povodní

06.06.2005
Voda
IDET představil světový unikát: mamutí čerpadlo pro případ povodní
Nejvýkonnější čerpadlo na světě pro případ záplav představila na veletrhu IDET v Brně pod názvem Sigma Česká protipovodňová asociace (ČPA). Čerpadlo, které čeští technici vyvinuli po katastrofálních povodních v Uherském Hradišti a v Otrokovicích v roce 1997 dokáže ve špičce v průběhu jediné sekundy přemístit až 600 litrů vody. Jak uvedl prezident ČPA Jiří Papež, ČR má s povodněmi největší zkušenosti v Evropě. Čerpadlo proto zapůjčila Státní správa hmotných rezerv v roce 2003 do Francie, kde jej využili při povodních na řece Loiře. Vodu dokáže zařízení dopravit až do vzdálenosti několika kilometrů.

Zajímavou ochranu proti povodním představila v Brně i firma Alu König Frankstahl. Lehký mobilní hradidlový systém využívá i pražské metro. Hliníková konstrukce má základ, do nějž se osazují sloupky a hradítka s esovitými zámky. Při nebezpečí se hrazení doveze na určené místo a podle podrobného plánu pak mohou i laici sestavit jednotlivé segmenty. Ochranná výška stěny může dosáhnout až 3,4 m, což je v případě metra je o 60 cm výše, než dosahovala vltavská voda v roce 2002.

Švýcarská Floodbag nabídla model ochranných zdí, zhotovených z plastových vaků plných vody. Z jednotlivých segmentů postaví šestice mužů do 40 minut 25 m dlouhou zeď s šířkou a výškou jeden metr. Firma vyrábí ochranné "zdi" pro velké prostory do délky jednoho kilometru, ale i pro zabezpečení oken či dveří.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí