zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA provede pralesy a holinami na Šumavě

22.08.2005
Příroda
Hnutí DUHA provede pralesy a holinami na Šumavě

Čtyřdenní exkurzi do národních parků na obou stranách Šumavy pořádá příští týden Hnutí DUHA. Účastníci uvidí nejen horský smrkový prales, ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště – zároveň budou moci porovnat výsledky péče o přírodu na české a bavorské straně hor.

Budou moci srovnat, jak v českém národním parku vinou několikaletého kácení vznikaly obrovské holiny a rozšířily se polomy, zatímco na německé straně v místech, kde došlo k namnožení kůrovce, vyrůstá nový zdravý prales. Národní park Šumava připravuje novou koncepci a debatuje se také, zda by se měl řídit podobnými pravidly jako NP Bavorský les a jiné parky v Evropě.

Hnutí DUHA pořádá tento pochod už posedmé: minulé ročníky se setkaly u veřejnosti s mimořádným úspěchem. Přihlásit se může každý on-line na www.hnutiduha.cz /pochod.html. Odborný průvodce a výklad na celé trase exkurze bude zajištěn. K účasti jsou zváni rovněž turisticky založení novináři.

Program:

Středa 24. srpna: Doporučuje účastníkům, aby přijeli už ve středu odpoledne nebo večer do kempu v Nové Peci, který leží u fotbalového hřiště nedaleko železniční zastávky.

Čtvrtek 25. srpna: Pochod zahájíme v 8:00. Trasa asi 25 km: Nová Pec – Schwarzenberský kanál – kamenné moře – Plešné jezero – Trojmezenský prales – Stifterův pomník – Plechý – "kalamitní svážnice" – Nové Údolí. Odtud účastníci odjedou vlakem do Horní Vltavice, kde přespí na veřejném tábořišti.

Pátek 26. srpna: Ráno odjedeme autobusem na Modravu. Trasa asi 25 km: Modrava – Cikánská slať – Březník – Malá Mokrůvka – Černá hora – prameny Vltavy – Bučina – Finsterau. Přespíme v kempu ve Finsterau.

Sobota 27. srpna: Ráno se přepravíme autobusem do Neuschönau, prohlédneme si informační centrum Správy národního parku Bavorský les. Trasa asi 12 km: Waldhauser – Luzný – Finsterau. Přenocujeme opět v kempu ve Finsterau.

Neděle 29. srpna: Z Finsterau odjedeme ráno autobusem do Waldhäuser. Trasa asi 28 km: Waldhäuser – Teufelsloch (Ďáblova soutěska) – Roklanské jezero – Roklanská kaple – Roklan – Gfäll, prohlídka Seelensteig (Stezka lesních prožitků). Večer se autobusem vrátíme do Finsterau, kde v kempu přespíme. V pondělí ráno odjedeme domů.

Co účastníci potřebují:

Nesmí zapomenout na jídlo, spací pytel, stan a platný cestovní pas. Budou potřebovat dobré boty a vhodné oblečení (i do deště). Účast na akci je zdarma. Poplatek na úhradu přenocování v kempech a dopravu odhadujeme na 33 eur, tedy asi 1000 korun.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

"Nabízíme veřejnosti možnost o rozdílech mezi českým a německým národním parkem nejen číst v novinách, ale vidět je na vlastní oči. Chceme, aby se lidé mohli sami přesvědčit o přínosech péče o divokou přírodu ve skutečném národním parku. Účastníci uvidí české holiny, německé lesy obnovující se po napadení kůrovcem i některé nejkrásnější části Šumavy – horský smrkový prales, ledovcová jezera, kamenné moře, podmáčené lesy i rašeliniště. Každý z posledních šesti ročníků se setkal s velkým úspěchem, a přesto přicházejí noví a noví lidé."

„Je fascinující sledovat, jak se u lidí úlek z děsivého prvního pohledu na uschlé stromy v dálce po příchodu dovnitř mění v úžas nad bohatstvím nově vznikajícího přírodního lesa plného života. Na vykácených holinách nic takového vidět není.“

Kontakt:

Jaromír Bláha, Hnutí DUHA, telefon 731 463 929
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí