zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Orchideje jsou perly našich luk

31.08.2005
Příroda
Orchideje jsou perly našich luk
Česká Lípa - Již čtvrtým rokem se členové českolipské organizace Českého svazu ochránců přírody Aron zapojují do mapování orchidejí na Českolipsku.
"Průběžně jsme zkontrolovali již zmapované lokality a hledali jsme nové v okolí České Lípy v rozsahu desíti kilometrů čtverečních," uvedl Oldřich Roztočil, mluvčí českolipských ochranářů přírody.
Celkově, jak uvedl, se našlo sedm nových lokalit. "Ale i na nich jsme našli některé vzácnější druhy, například vstavače osmahlého směrem na Provodín. Podrobně jsme prozkoumávali oblast ve směru na Nový Oldřichov podle vodního toku, kde jsme nalezli šest nových lokalit nejběžnější orchideje, prstnatce májového. A ve Vofarticích jich na soukromé zahradě bylo dokonce asi 400 kusů, což je nejbohatší lokalita v této oblasti," upřesnil Roztočil. Ovšem nejbohatší lokatita s 926 kvetoucími jedinci a 56 sterilními, jen s listy, je ve stráních nad Českou Lípou.
"Našli jsme také novou lokalitu pětiprstky žežulníku v okolí Provodína. Šlo o dva kvetoucí jedince, ale i tak je to na naši oblast velká vzácnost, " uvedl Roztočil.
Orchideje jsou velmi háklivé na životní prostředí, takže je možné objevit lokality, které třeba časem opět zaniknou. Například jim může vadit i to, že se přestávají kosit louky. Takže i kosením chtějí ochranáři přírody napomoci zachovat tyto vcelku nenápadné, ale velmi krásné rostliny v naší přírodě.
Fotografie: Vstavač osmahlý. Foto O. Roztočil
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí