zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chemičky našly šanci, jak přežít nařízení unie

29.09.2005
Chemické látky
Chemičky našly šanci, jak přežít nařízení unie
Malá česká firma Penta vyrábí speciální chemikálie, které pomáhají vědcům v laboratořích odhalovat rakovinu u pacientů. Jde o unikátní látky, padesát zaměstnanců jich v malých objemech vyrábí na deset tisíc.
Penta je zároveň jednou z pěti tisíc českých firem, kterým podle Ladislava Nováka z České asociace chemického průmyslu hrozí krach.
A to kvůli programu REACH, kterým chce Evropská unie zmapovat nežádoucí účinky chemických látek na lidské zdraví a životní prostředí. A případně je zakázat.
Včera se proto malé a střední firmy v Bruselu dohodly na mírnější a levnější verzi programu. Chtějí ji prosadit u evropských politiků, a zmírnit tak především vysoké finanční dopady testů.
Podle původní verze unie by totiž i Penta musela každou z deseti tisíc vyráběných chemických látek sama otestovat a zaregistrovat. To by vyšlo zhruba na třicet tisíc eur - pro každou z látek. Firma si nic takového nemůže dovolit. Podle svého šéfa Petra Švece by musela výrobu mnohých látek úplně zrušit a propouštět.
Firmy navrhují, aby náklady pro malé a střední podniky platil Brusel a aby u každé látky stačil jeden test pro všechny firmy. O programu REACH bude Evropský parlament rozhodovat letos v říjnu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí