zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci poprvé vyfotili krakatici obrovskou v přírodě

30.09.2005
Příroda
Vědci poprvé vyfotili krakatici obrovskou v přírodě
Zvětšit obrázek Japonský vědec ukazuje na počítači snímek krakatice obrovské pořízený v jejím přirozeném prostředí.
foto: REUTERS/Eriko Sugita Japonským vědcům se podařilo poprvé v přirozeném prostředí vyfotografovat jednoho z nejzáhadnějších tvorů mořských hlubin - krakatici obrovskou. Skupina expertů kolem Cunemi Kubodery z japonského Národního vědeckého muzea zachytila osmimetrového měkkýše digitálním fotoaparátem v hloubce 900 metrů v severním Pacifiku.

TOKIO - Až dosud vědci informace o krakaticích, dorůstajících až do délky 18 metrů, získávali na základě zkoumání mrtvých nebo už umírajících jedinců, které vyplavilo moře na břeh, nebo uvízli v rybářských sítích.

Pro vědce je velmi obtížné krakatice lokalizovat a pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Ke studiu života v hlubokých mořích jsou nutné velké lodě a speciální technické vybavení.

Vědci krakatici vyfotografovali loni v září v momentě, kdy se v chladných a temných vodách Tichého oceánu chystala pozřít návnadu. K obrovitému měkkýši je dovedli vorvani, kteří jsou považováni za nejúspěšnější lovce krakatic.

Kamera a speciální návnada

V této lokalitě ležící asi 1000 kilometrů jižně od Tokia vědci do hlubin oceánu na laně spustili speciální dálkově ovládanou kameru a poblíž na háky připevnili vnadidlo. O jeden z háků se krakatice zachytila jedním ze svých dvou předních protáhlých chapadel. Kamera během následujících čtyř hodin pořídila 550 snímků krakatice zápasící s hákem. Rameno dlouhé 5,5 metru se nakonec utrhlo a vědci je vytáhli z moře spolu s kamerou.

"Nejvýraznějším rysem krakatic obrovských je pár extrémně dlouhých chapadel, které se liší od zbylých osmi kratších ramen. Dlouhá chapadla tvoří až dvě třetiny délky dosud známých mrtvých exemplářů," uvedli vědci v odborném časopise Proceedings.

Vědci uvedli, že krakatice obrovská je zřejmě mnohem aktivnějším dravcem, než dosud předpokládali. Tito tvorové údajně svou kořist omotávají právě svými dvěmi prodlouženými chapadly.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí