zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Revize EMAS

19.10.2005
EMS
Revize EMAS

Hlavním bodem 11. zasedání Řídícího výboru EMAS, které se uskutečnilo koncem června v Bruselu, byla otázka revize systému EMAS. To je nutné uskutečnit jednak v souvislosti s vydáním nového znění normy ISO 14001, jež tvoří základ EMAS, a jednak vzhledem k požadavku článku 15 Nařízení č. 761/2001, který ukládá zahájit revizi celého systému nejpozději pět let po nabytí účinnosti nařízení.
Nová verze normy ISO 14001 byla vydána v prosinci 2004, Česká republika ji přejala jako ČSN v květnu 2005. Vzhledem k faktu, že požadavky normy tvoří základ systému environmentálního řízení podle EMAS, rozhodla se Evropská komise přistoupit k úpravě přílohy I Nařízení č. 761/2001. Původní text této přílohy bude nahrazen textem části 4 normy ISO 14001, přičemž změna bude vydána formou rozhodnutí Komise na konci roku 2005. Článek 17 nařízení zároveň zaručuje, že veškeré akreditace environmentálních ověřovatelů zůstanou i nadále v platnosti. Akreditačních orgány však musí v rámci svých akreditačních a dozorových postupů zabezpečit, aby ověřovatelé byli schopní provádět validaci podle upraveného EMAS.
Pokud jde o revizi podle článku 15, ta bude vycházet ze dvou základních zdrojů: studie, jež si nechala Evropská komise zpracovat, a variantních scénářů, které vytváří samotná Komise.

Zdroj: www.cenia.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí