zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novinky z EMAS Helpdesk

24.10.2005
EMS
Novinky z EMAS Helpdesk
Na stránkách EMAS Helpdesk můžete v současné době nalézt, mimo jiné, následující aktuality:
 • Ve Švédsku byla zaregistrována farmaceutická společnost Apoteket AB. Systém řízení podle EMAS zahrnuje 86 lékáren zaměstnávajících téměř tisíc zaměstnanců a obsluhujících ročně 9 mil. pacientů. Mezi hlavní environmentální cíle firmy patří snížení znečištění odpadních vod léky, redukce emisí CO2 pocházejících z dopravy a spotřeby energie a také cíl, aby pacienti 75% nevyužitých léků vraceli zpět do lékáren.
 • V německé spolkové zemi Severní Porýní - Westfálsko získala registraci EMAS bývalá nemocnice pro horníky (Knappschaftskrankenhaus) v Recklinghausenu. Nemocnice zaměstnává necelých tisíc zaměstnanců, má kapacitu 459 lůžek a každoročně je v ní hospitalizováno zhruba 16 tis. pacientů. Nejvýznamnějšími environmentálními aspekty jsou aspekty související s léky, praním, stravováním a dopravou. Nejvyšší úspory očekává nemocnice v oblasti spotřeby energie.
 • V průběhu července bylo do registru EMAS zapsáno lisabonské oceánium (Oceanario de Lisboa), které se tak stalo první portugalskou společností na evropském kontinentu, jež obdržela registraci v sektoru služeb. Strategií oceánia je jít příkladem v oblasti ochrany životního prostředí a podporovat výchovu a vzdělávání dětí v této oblasti.
 • Významný nárůst počtu registrovaných organizacích vykazuje Řecko. Za posledních 12 měsíců bylo registrováno 9 nových organizací, čímž se jejich počet zvýšil na čtrnáct.
 • Německý tour operátor TUI AG začlenil oblast environmentálního managementu do svého hodnocení (ratingu) hotelů. Celkové „skóre“ hotelu se skládá z hodnocení zákazníků a dále hodnocení podle předem stanovených kritérií, mezi něž patří např. certifikace systému řízení, nakládání s odpady či hospodaření s vodou a energií.
 • Environmentální zpráva 2003-2004 německé automobilky Volkswagen (EMAS od roku 1996) získala první místo v hodnocení Pacific Sustainability Index (PSI) v kategorii výroby motorových vozidel. Index se skládá z celkem 140 kritérií vztahujícím se k oblastem životního prostředí, sociální odpovědnosti a ekonomiky. Hodnoceny jsou záměry a cíle společnosti, dosažené výsledky a reporting.
 • Německá Federální agentura životního prostředí zveřejnila předběžné výsledky studie Environmental Management Approaches, zkoumajících několik desítek existujících přístupů k environmentálnímu managementu. V Evropě je v rámci těchto programů evidováno cca 10 tis. firem. Jejich atraktivita oproti ISO 14001 nebo EMAS spočívá především v lepším přizpůsobení oborovým či regionálním specifikům a také ve skutečnosti, že většinou nevyžadují ověřování třetí stranou. Plné znění v PDF najdete ZDE
 • Zdroj: www.cenia.cz

  Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

  Další články
  Podněty ZmapujTo


  Neboj se zeptat Kam s ním?
  Mohlo by vás také zajímat
  Naši partneři
  Složky životního prostředí