zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Netradiční dárek překvapí a navíc pomůže přírodě

21.12.2005
Příroda
Netradiční dárek překvapí a navíc pomůže přírodě
Blansko - Dárek, který nezabírá místo ve skříni, nepřekáží v garáži a nemusíte ho oprašovat. Navíc ho mohou obdivovat ještě následující generace. Takovým neobvyklým a rozhodně zajímavým dárkem může být certifikát dokladující, že se stanovenou částkou podílíte na obnově či ochraně vzácné přírodní lokality.
" Na akci jsem narazil v letáku nedávno v autobuse. Propagoval pomoc krajině někde v Čechách. Napadlo mne, že bych mohl také přispět, ale na něco, co se týká míst, v nichž žiji," řekl jeden z prvních zájemců, Miloš Pokladník ze Sloupu.
Členy základní organizace Ponikva Českého svazu ochránců přírody začali kontaktovat lidé s tím, že by rádi přispěli na péči o některé z cenných stanovišť. O ta pečuje nový pozemkový spolek, který Ponikva založila a který byl nedávno řádně akreditován.
" V současně době máme třiadvacet hektarů pozemků. Pět hektarů je v našem vlastnictví, zbytek v dlouhodobém pronájmu," řekl Jozef Jančo, jeden z členů Ponikvy. " Jsou to například mokřadní louky ve Vysočanech, stejně jako v okolí Holštejna, na nichž rostou vstavače či upolíny. Kolem Vavřince či Veselice to jsou suché stráňky. Máme i starý sad v Lažánkách, který chceme postupně dosadit původními dřevinami," dodal.
Nápad s dárkem, a nejen k Vánocům, v podobě certifikátu péče o unikátní krajinné prvky hned našel odezvu. Začali se ozývat zájemci z Brna, ze Sloupu a dalších míst.
" Už máme zaregistrováno pět dárců, jejich finanční příspěvky se pohybují od tisíce do pěti tisíc korun. Připravili jsme darovací listinu, na níž je přesně vymezena lokalita, na kterou budou peníze vynaloženy," vysvětlil ochránce přírody.
" Na jaro chystáme společnou exkurzi dárců do míst, která jsou za jejich přispění udržována a chráněna. Na vlastní oči se přesvědčí, co jsme za jejich přispění v dané lokalitě udělali," dodal.
Další zájemci jsou samozřejmě vítáni. Nejlépe je kontaktovat zástupce sdružení Ponikva na telefonním čísle 739 042 933 nebo prostřednictvím adresy ponikva@ seznam. cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí