zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejen ekologové požadují důkladné posouzení dopadů děčínského jezu

05.01.2006
Voda
Nejen ekologové požadují důkladné posouzení dopadů děčínského jezu

DĚČÍN/PRAHA – Desítky organizací i soukromých osob se obrátily na Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se svými připomínkami k chystané výstavbě jezu u Děčína. Sdružení Arnika a Děti Země upozornily na možné dopady stavby na oblast „Elbtal zwischen Schöna und Mühlberg“, která je součástí Natury 2000. Arnika proto požádala o důkladné posouzení rizik. Nezohlednění možného negativního dopadu stavby na lokality Natura 2000 by se mohlo stát i předmětem stížnosti Evrospké komisi pro nedodržení evropské směrnice o stanovištích. Hned několik set osob i organizací (mezi nimi senátor Martin Mejstřík a poslanec Evropského parlamentu Milan Horáček) požaduje důkladné posouzení variantních řešení pro dosažení lepší splavnosti, např. tzv. by-passů. Skončila tak první fáze posuzování vlivu výstavby plavebního stupně Děčín.

Ministerstvo životního prostředí již připomínky vyhodnotilo a nařídilo vypracovat dokumentaci vlivů projektu na životní prostředí.  Pro účely vypracování dokumentace by měl být také proveden důkladný průzkum biologických a hydrologických poměrů v řece a přilehlém okolí, na základě něhož budou posuzovány vlivy stavby na prostředí řeky. Krajská hygienická stanice požaduje do dokumentace zapracovat posouzení dopadů provozu vodní elektrárny, která má být součástí jezu a posouzení širšího dopadu zvýšení provozu lodní dopravy na region.

„I když bude postaven pouze jeden jez namísto plánovaných dvou, bude to mít negativní dopad na život v řece a v jejím blízkém okolí. Každá překážka měnící hydrologické podmínky řeky a omezující migraci živočichů vede k ochuzování rozmanitosti a následnému vymírání druhů v řece. Labe od Ústí až po Hamburk (cca 600 km) je jedním z posledních volně tekoucích říčních úseků v Evropě a stalo se domovem evropsky významných druhů např. lososa obecného, bobra evropského či vydry říční. Zastavení přirozeného kolísání vodní hladiny bude mít fatální důsledky pro rostliny a živočichy, kteří jsou na kolísání vody závislé,“ uvedla Kateřina Hlavatá se sdružení Arnika.

Výstavba jezu nebude mít podle Arniky velký vliv na splavnost a ani na ekonomické přínosy z lodní dopravy. „Argument, že lodě uleví kamionové a železniční dopravě nemůžeme brát vážně. Každému je jasné, že po vodě se přepravují jiné komodity než ty, které potřebují kvůli rychlejší zkáze auto nebo vlak,“ řekl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Arnika je i nadále přesvědčena o tom, že u jednoho jezu nezůstane. „Jakmile bude jez u Děčína hotov, začne se prosazovat výstavba jezu druhého. Ministr dopravy Milan Šimonovský se tím ostatně nijak netají a otevřeně tuto variantu přiznává. Stanovisko Arniky zůstává stejné: Nechceme jez ani jeden,“ dodala Hlavatá.

TISKOVÁ ZPRÁVA SDRUŽENÍ ARNIKA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí