zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rockwool vydává Ekologickou zprávu za rok 2005

12.01.2006
EMS
Rockwool vydává Ekologickou zprávu za rok 2005
Moderní společnost je závislá na levných zdrojích energie. Zásoby fosilních paliv jsou však omezené a s jejich používáním je spojena celá řada negativních dopadů včetně růstu emisí CO2 a zhoršování kvality ovzduší. Skupina Rockwool vidí řešení ve výstavbě energeticky úsporných budov. Právě budovy se na spotřebě energie totiž podílejí nejvíce? V emisích oxidu uhličitého dokonce předčí dopravu a průmysl. Z průzkumů vyplývá, že s vytápěním si společnost šetření energií nespojuje, a proto je třeba o ekologickém i ekonomickém dopadu zateplením budov veřejnost sofistikovaně informovat.

Musíme si uvědomit, že největším zdrojem energie je její efektivní využívání. Kapacita potenciální úspory (formou tepelné izolace budov) několikrát převyšuje i zdroje energie vyrobené ve větrných, solárních a vodních elektrárnách a ze spalování biomasy. Efektivnější využívání energie v budovách představuje levný a prakticky nevyčerpatelný zdroj, tzv. „šesté palivo“.

Kdyby byly všechny budovy řádně zateplené, v 15 původních členských zemích EU by se podle odhadů dalo ročně ušetřit až 102 miliard eur na energii, přičemž by ubylo zhruba 400 milionů tun emisí CO2. Připojíme-li k výpočtu i nové členy unie, čísla dramaticky porostou. Z těchto důvodů vstupuje v platnost směrnice EU o energetické náročnosti budov, která bude pro všech 25 členských zemí EU, Norsko a Švýcarsko závazná už od ledna 2006.

Výstavba technologicky dokonalejších a energeticky málo náročných budov by měla být hlavní prioritou každého politika. (Ideálem budoucnosti je pasivní dům s kvalitní izolací o tloušťce až 50 cm a energeticky efektivním systémem ventilace, v němž při minimálních energetických ztrátách k ohřátí vzduchu stačí bezplatná pasivní energie ze slunečního záření, tělesného tepla a tepla z elektrických přístrojů.)

Na hospodaření s energiemi formou izolací budov se dá pohlížet i z jiných úhlů. Vedle nesporných ekologických dopadů stojí neméně podstatné téma kvalitního klimatu v budovách. Profit v podobě zamezení šíření hluku, lepšího odvětrávání nebo odbourávání vlhkosti podporující vznik plísní je spolu s možnou úsporou peněz nejpřesvědčivějším elementem pro samotné vlastníky zastaralých staveb, kteří se k velké investici musejí odhodlat.

Kulturu odpovědnosti za životní prostředí je třeba pečlivě budovat. Společnost Rockwool se v tom snaží jít příkladem. Informace, s nimiž Ekologická zpráva operuje, vždy vycházejí z nezávislých průzkumů a měření. Výsledky mnohých testů, těch technických i těch zaměřených na trh a spotřebitele, najdete v Ekologické zprávě v přehledných tabulkách a grafech.
www.rockwool.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí