zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt ekologického vzdělávání v chráněných územích přinese do Českého Švýcarska téměř 9,2 milionu

19.01.2006
Příroda
Projekt ekologického vzdělávání v chráněných územích přinese do Českého Švýcarska téměř 9,2 milionu

Ředitel odboru vnějších vztahů MŽP Jakub Kašpar a předseda Správní rady obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Matěj Štětka dnes společně podepsali rozhodnutí o finanční podpoře projektu „Informačně-vzdělávací systém v chráněných územích Českého Švýcarska“.

Cílem projektu je zkvalitnit vzdělávání a zvýšit informovanost o ochraně životního prostředí a zároveň podpořit rozvoj služeb a ekologicky šetrného podnikání v regionu Českého Švýcarska. Vzniknou také čtyři nová pracovní místa. „Projekt patřil k jedenácti nejlepším ve 2. kole grantového řízení MŽP v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů,“ říká Jakub Kašpar a dodává: „Pomůže v orientaci, co to je šetrná turistika a bude hledat cesty, jak vyvážit potřebu ochrany přírody a jejího rozumného využívání ve vztahu k turistice a rekreačnímu sportu.“ [1]

„Naším cílem je udělat z Českého Švýcarska modelový příklad rozvoje ekonomiky založené na znalostech a šetrném přístupu k životnímu prostředí,“ potvrzuje Marek Mráz, ředitel o.p.s. České Švýcarsko. [2]

V rámci obsáhlého informačně vzdělávacího projektu, který bude o.p.s. České Švýcarsko se svými partnery realizovat, bude vytvořeno například šest  vzdělávacích modulů. Jedním z nich bude kurz o udělování tzv. „Zelené známky“ podnikání v chráněných územích. Zelenou známku mohou získat provozovatelé služeb, zejména v oblasti cestovního ruchu, za podnikání šetrné k životnímu prostředí.

Poznámky:
[1] Projekt byl podpořen ve 2. výzvě grantového schématu „Síť environmentálních informačních a poradenských center“, vyhlášeného MŽP v rámci opatření 4.2 Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů. V něm se rozdělují prostředky Evropského sociálního fondu (ESF) na projekty neinvestičního charakteru. Přidělená dotace je hrazena ze 75 % z prostředků ESF a z 25 % z prostředků státního rozpočtu (MŽP).

[2] Partnery projektu jsou Správa Národního parku České Švýcarsko, ZO ČSOP Tilia, Správa CHKO Labské pískovce, Správa CHKO Lužické hory, Klub českých turistů, Občanské sdružení přátel Lužických hor a Základní škola Krásná Lípa.

Další informace:
http://www.env.cz/AIS/web.nsf/pages/op_lidske_zdroje
http://www.esfcr.cz
http://www.ceskesvycarsko.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí