zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda je výnosný byznys

01.02.2006
Voda
Voda je výnosný byznys

PRAHA - Pražská vodovodní síť je jako ementál. Časté havárie se svádějí na zastaralou síť, ale do její obnovy jde peněz minimálně. Přesto jsou dodávky vody pro Pražany výnosným byznysem, kterého se provozovatelé nechtějí vzdát.

Není dne, aby vodohospodáři nevyjížděli k nějaké havárii. Vloni jich bylo neuvěřitelných 7 tisíc! Provozovatel svaluje vinu na zastaralost sítě. Přestože se za posledních osm let cena vody zvýšila téměř dvojnásobně, do obnovy vodovodů jde stále málo peněz.

"Letos na opravy a údržbu vydáme 307 milionů korun, další stovky milionů zaplatí za velké opravy správce Pražská vodohospodářská společnost," řekla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Marcela Dvořáková. "Na opravy je ale potřeba 6 miliard ročně," řekl městský zastupitel Jiří Witzany (ED), podle něhož je navíc financování oprav neprůhledné.

I přesto je provozování sítě zjevně výnosný byznys. Jak jinak si vysvětlit snahu Pražských vodovodů a kanalizací, které požadují, aby jim město prodloužilo smlouvu. Podle opozičních zastupitelů dokonce Prahu vydírají. Město totiž potřebuje změnit dosavadní smlouvu, aby dosáhlo na třímiliardovou dotaci z Evropské unie na výstavbu čističky, a společnost na změnu přistoupí jen pod podmínkou prodloužení koncese do roku 2028.

"Kromě vylepšení pozice při získání dotace se provozovatel také zaváže zkvalitňovat pitnou vodu," hájí postoj magistrátu radní Miloš Gregar. Podle něj mají Pražské vodovody a kanalizace poskytnout městu za pronájem další 3 miliardy, které půjdou právě na čističku.

"To se promítne do sazby vodného a stočného," je přesvědčen Witzany, podle něhož je provozování vodovodů velmi atraktivní. "Kdyby radnice vypsala výběrové řízení, zájem by byl obrovský. A investoři by nabízeli ještě více. PVK má peníze z poplatků vodného a stočného, takže i ty 3 miliardy zaplatí de facto Pražané," dodává.

Zisk z poplatků za vodu určuje ministerstvo financí, provozovatel si v Praze vydělá zhruba 500 milionů ročně.

PETR ŠVEC
Deník Šíp

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí