Z agentury EMAS
Zahrnutí požadavků ISO 14001:2004 do EMAS (7. 2. 2006)
Dne 4. února bylo v Úředním věstníku Evropské unie zveřejněno Nařízení Komise (ES) č. 196/2006 ze dne 3. února 2006, kterým se mění příloha I nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 761/2001, aby se zohlednila evropská norma EN ISO 14001:2004. Důvodem k vydání nařízení byla skutečnost, že základ EMAS tvoří systém environmentálního řízení podle normy ISO 14001, k jejíž novelizaci došlo v prosinci 2004.
Registrované organizace i nadále zůstávají vedené v registru EMAS. Splnění aktualizovaných požadavků u nich bude kontrolováno v průběhu příštího ověřování. Pokud má k ověřování dojít dříve než za šest měsíců, může být toto datum po dohodě s environmentálním ověřovatelem a odpovědným orgánem o šest měsíců prodlouženo.
Nařízení zároveň ruší Rozhodnutí Komise 97/265/ES o uznání mezinárodní normy ISO 14001:1996 a evropské normy EN ISO 14001:1996.
Nařízení ke stažení: česká verze (, 85 kB), anglická verze (
, 76 kB)
Nové číslo EMAS Newsletter (6. 2. 2006)
První letošní číslo EMAS Newsletter() je věnováno uplatňování EMAS při pořádání sportovních akcí. Obsahuje stručný výtah z nedávno vydaného manuálu EMAS in Sporting Events(
) a dále několik praktických příkladů. Systém EMAS je a bude aplikován při řízení nadcházející zimní olympiády a paralympiády v Turíně, registrovány jsou okruhy F1 v italské Monze a německý Nürburgring, na ověřování se chystají dva fotbalové stadiony, na kterých se v letošním roce uskuteční mistrovství světa, atd.
Olympijské hry v Turíně budou řízeny EMAS (6. 2. 2006)
Dvacáté zimní olympijské hry, které se ve dnech 10.-26. února uskuteční v italském Turíně, budou podle slov organizátorů a expertů první opravdu „zelenou“ sportovní událostí v Evropě. Při řízení her je důsledně aplikován systém EMAS a velký důraz je kladen také na nákup environmentálně šetrných výrobků a služeb (např. výběr ubytovacích zařízení a dalších partnerů).
Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas uvedl na tiskové konferenci, že sportovní události mají významný a dlouhodobý dopad na životní prostředí a že způsob, kterým k organizaci olympiády přistoupil TOROC (organizační výbor olympijských her), ukazuje cestu, jak může být tento dopad minimalizován. Zdůraznil také význam celé události pro zvýšení povědomí a informovanosti lidí o otázkách udržitelného rozvoje. (Viz tisková zpráva, ).
Jako příklady konkrétních opatření mohou sloužit budovy olympijské vesnice (využívání obnovitelných zdrojů energie, energeticky účinné zářivky, okna a další vybavení, orientace oken na jih) či projekt HECTOR, jehož cílem je dosažení nulového salda emisí CO2 výsadbou adekvátního množství nových stromů.
Další informace k tématu: v lednovém čísle Environment for Europeans vyšel článek o olympiádě s názvem Greening the Winter Olympics
Konference „Green Events“ (25. 1. 2006)
Ve dnech 16.-17. ledna se ve Vídni uskutečnila konference „Green Events“, organizovaná v rámci rakouského předsednictví EU. Snahou Rakouska je, aby organizátoři nejrůznějších akcí (sportovních, kulturních, veletržních apod.) významnějším způsobem akcentovali a prakticky naplňovali při pořádání těchto událostí hledisko udržitelného rozvoje. K tomuto účelu byly zřízeny internetové stránky www.greening-events.at.
Zdroj: CENIA