zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pitná voda je navzdory povodním kvalitní

07.04.2006
Voda
Pitná voda je navzdory povodním kvalitní
Pitná voda ve veřejných vodovodech na jihu Čech zůstává navzdory záplavám kvalitní. Problémy ale pracovníci vodáren zjistili při čištění odpadních vod. Některá zařízení tak museli odstavit a odpadní voda putuje přímo do toků.
Jižní Čechy -

Hlavní hygienik Michael Vít dodává, že by to nemělo nijak výrazně rozvodněné řeky znečistit. „Sami můžete vidět, že budova čistírny je zcela nepřístupná,“ říká vedoucí technik čistírny ve Veselí nad Lužnicí a ukazuje doprostřed jezera. Povodeň pitnou vodu ve městě neohrozila, i v zatopených objektech voda z kohoutků stále teče. Podle vodohospodáře Jiřího Lipolda není nijak zdraví škodlivá, přestože je trochu zkalená. Stačí ji nechat trochu odtéct.

Radnice rozhlasem vyzývala obyvatele, aby si v zatopených místech, kde pitnou vodu opět začínají odebírat, nejprve omyli dezinfekčními prostředky kohoutky. Většina studní ve městě je zatopených, podle starosty je proto musejí jejich vlastníci vyčerpat a vyčistit. „Doporučujeme používat na čištění studní chloramin nebo jiné dezinfekční prostředky. Až voda opadne, je potřeba je vyčerpat,“ vysvětluje starosta Veselí nad Lužnicí Petr Hynek.

Problémy s úpravou odpadních vod mají teď také v Soběslavi. I zde je přečerpávací stanice zatopená vodou. Podle hlavního hygienika Michaela Víta by neupravená odpadní voda neměla toky výrazně znečistit, protože dojde k enormnímu zředění. V postižených oblastech ale podle něj teď lidé musí dodržovat základní hygienická pravidla. Vodohospodáři předpokládají, že nejpozději příští týden spustí zatopené čerpací stanice a začnou čistit veškerou odpadní vodu z měst.

Zdroj: BudNews

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí