zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studenti sčítají jeleny v horách

06.06.2006
Příroda
Studenti sčítají jeleny v horách
Krkonoše - Najít téma pro vědeckou práci a přitom pomoci přírodě mohou v Krkonoších čeští i polští vysokoškoláci. Ochráncům přírody pomáhají třeba tím, že sledují pohyby jelení zvěře na české i polské straně hor. "V průběhu roku spolupracujeme s řadou studentů. Letos se zde zpracovávalo kolem tří desítek bakalářských, diplomových nebo doktorandských prací. Obdobně bádají také polští studenti na polské straně Krkonoš," uvedla Petra Šťastná ze Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).
Studenti a začínající badatelé se účastní také výzkumu v terénu. Krkonošskému národnímu parku jsou prospěšní mimo jiné i sledováním migrace zvěře. "Studenti nám pomáhají například odběrem jeleního trusu a jeho následným zkoumáním," upřesnila Šťastná.
V Krkonoších nyní dochází k postupnému obnovování lesa. Jedním z faktorů negativně ovlivňujících vývoj lesa je zvěř, která semenáče okusuje. Tím způsobuje nežádoucí zpomalení nástupu lesa. Jedním z preventivních opatření je proto sledování a značkování jelenů lesních a srnců obecných.
První pokusy s ušními značkami pro jelení zvěř v KRNAP byly započaty již na konci devadesátých let. Velký počet jelení zvěře byl loni zaznamenán na Harrachovsku, kde bylo označeno přes 16 kusů. V průběhu letošní zimy pak bylo ušními značkami označeno již 40 zvířat.
Pro získání přesnějších a konkrétních dat se předpokládá, že do dvou let bude několik jedinců označeno i GPS obojky, umožňující sledovat přesnou pohybovou aktivitu pomocí družice.
Sbírání dat se soustřeďuje na Správě KRNAP ve Vrchlabí, kde jsou k dispozici také odborníci, kteří začínajícím badatelům poskytnou potřebnou instruktáž.

VERONIKA HOŠKOVÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí