zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Strach z ptačí chřipky v Evropě klesá, v Asii zatím ne

04.07.2006
Příroda
Zemědělství
Strach z ptačí chřipky v Evropě klesá, v Asii zatím ne

Hamburk - Ptačí chřipka představuje pro stále menší počet lidí v Evropě důvod ke znepokojení. Všude ve světě ale tomu tak není, například v Kuvajtu má z viru H5N1 strach 78 procent obyvatel a v Austrálii 74 procent. Vyplývá to z údajů reprezentativního průzkumu, které ve čtvrtek v Hamburku zveřejnil demoskopický institut Ipsos.

Přitom v zemích, kde mají z ptačí chřipky největší strach, nákaza ještě vůbec nevypukla - neměli tam ani jeden případ. Naproti tomu v Německu, Francii a Švédsku, kde již nákaza postihla řadu ptáků a dokázala se přenést i do chovů, má obavy jen 24 až 48 procent dotázaných. "Podprůměrné znepokojení" ptačí chřipkou v evropských zemích vychází z velké důvěry občanů v příslušné státní orgány, které s chřipkou bojují, domnívají se odborníci z Ipsosu.

Šíření infekce ptačí chřipky však v řadě zemí přece jen změnila návyky spotřebitelů, kteří nyní konzumují méně drůbeže a vajec. Například v Saúdské Arábii se spotřeba drůbežího masa snížila o 30 procent a vajec o 26 procent. V Německu to bylo zřetelně méně - o 18 procent méně masa a o 13 procent méně vajec. Nejchladnokrevnější jsou ale Švédové: přestože se choroba v jejich zemi objevila, své stravovací návyky prakticky nezměnili.

Průzkum dotýkající se řady různých otázek, mimo jiné i ptačí chřipky, se uskutečnil letos v květnu a zahrnul 20.000 lidí v 19 zemích světa.

http://www.zdn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí