zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za vykrádání hnízd uložil soud podmíněné tresty a veřejné práce.

19.07.2006
Příroda
Za vykrádání hnízd uložil soud podmíněné tresty a veřejné práce.

Osm podmíněných trestů a téměř 700 hodin veřejně prospěšných prací uložil frýdecko-místecký soud (30.6. 2006) členům organizované skupiny, kteří podle obžaloby vykrádali hnízda chráněných ptáků a mláďata prodávali.

Před soudem stanulo 12 obžalovaných a rozsudek si vyslechlo osm z  nich. Nejpřísněji soudkyně potrestala veterináře, který údajně mláďata ptáků od gangu kupoval a pak prodával dál. Dostal roční podmíněný trest se zkušební dobou na tři roky.

Policie se začala případem zabývat v květnu 2004 na podnět České inspekce životního prostředí v Ostravě, která na internetu a v tisku našla inzeráty nabízející velké množství sov, dravců a dalších ptáků. Od poloviny srpna loňského roku do prosince provedla PČR domovní prohlídky u nejméně 15 ti osob po celé republice. Při prohlídkách zabavila deset dravců a 160 zpěvných ptáků. Nejvzácnějšími ptáky, se kterými pytláci obchodovali, byla pětice mláďat ostřížů lesních. V republice žijí zhruba tři stovky hnízdících párů těchto ptáků. V “ nabídce” měli pytláci i různé sovy, krahujce nebo jestřáby. Po odebrání mladých ptáků z hnízda pytláci mláďata doma na půdě pod střechou přikrmovali, topili jim a starali se o ně tak, aby je mohli prodat. Z veterinárního hlediska byly podmínky velmi špatné. Mláďata pak pytláci nabízeli prostřednictvím časopisů, jako je například Fauna. Policie při pátrání po obchodnících s ptáky použila i telefonní odposlechy, které dokazují, jak čile pytláci obchodovali.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí