zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vznikají projekty nové vodní elektrárny v Roudnici

22.08.2006
Voda
Vznikají projekty nové vodní elektrárny v Roudnici
Roudnice nad Labem - Už v roce 2011 by na jednom z břehů Labe mohla stát vodní elektrárna. Nyní vznikají projekty, posuzují se ekologické a ekonomické aspekty a vodohospodářské hledisko. Hledá se nejvhodnější lokalita. Stát klade velký důraz na využití obnovitelných zdrojů a projekt elektrárny by finančně podpořil. Povodí Labe nyní zpracovává studii, na jejímž základě by stavba mohla v budoucnu vzniknout
"Pokud by prošla varianta pravého břehu, muselo by dojít k úpravám kanoistického kanálu. Udělal by se "bypass" kanálu, který by pak vypadal úplně jinak. Stavět by se ale začalo pravděpodobně až po mistrovství světa juniorů, které je naplánováno na rok 2008. Varianta na levé straně Labe by musela počítat s menší stavbou. Pravý břeh je možná výhodnější, ale záleží na posouzení. Na levém břehu by se muselo stavět z vody," uvedl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek.
" K nám se o elektrárně zatím nic nedostalo. O té myšlence vím, ale dokumentaci či vyjádření k záměru jsme zatím nedostali," řekl nám vedoucí odboru životního prostředí v Roudnici nad Labem Vladimír Drož."
Stavba elektrárny má i své odpůrce. Místo na pravém břehu využívá hodně lidí k odpočinku. "Úplně by se zkazil výhled na Roudnici z "Vorovky", je to příjemné místo na odpočinek, kam chodí hodně lidí. Stavba by to úplně zabila. Nemluvě o kanálu, který je druhý nejlepší v Čechách. Sportovcům by se asi nelíbilo, kdyby přišli o možnost tréninku," kritizuje Jaromír Mikule z Roudnice.
"Pokud by k přestavbě došlo až po mistrovství v roce 2008, doporučil bych přestavbu s bypassem. I z diváckého hlediska by to bylo zajímavější. I tribuny by se mohly dostavět," konstatoval předseda Českého svazu kanoistů Jaroslav Pollert.
Obě varianty se nyní posuzují. Zásadní by měl být ekologický a vodohospodářský aspekt. Nesmělo by dojít ke zvýšení hladiny kvůli povodním. "Vorovka" by mohla dle projektu fungovat jako rybí přechod. Kanoistický kanál s bypassem by byl ještě delší.

JAROSLAV PRŮCHA
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí