zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika na celosvětové konferenci publikovala informace o znečištění rtutí

03.10.2006
Chemické látky
Arnika na celosvětové konferenci publikovala informace o znečištění rtutí

BUDAPEŠŤ/PRAHA/ÚSTÍ NAD LABEM/NERATOVICE - Sdružení Arnika publikovalo v Budapešti souhrn studie, která poukazuje na problém znečišťování životního prostředí rtutí v České republice provozy chlorové chemie ve Spolaně Neratovice a Spolchemii v Ústí nad Labem. Arnika souhrn studie zveřejnila na Mezivládním fóru o chemické bezpečnosti (Intergovernmental Forum On Chemical Safety), které tento týden probíhá v Budapešti.

Arnika ve studii poukazuje mimo jiné na fakt, že amalgámová elektrolýza, která náleží k největším zdrojům úniků rtuti do ovzduší, vody a odpadů, patří k současným nejhorším výrobním technologiím a obě české chlorové chemičky (Spolana i Spolchemie) by ji měly nahradit modernějším procesem nejpozději do roku 2009. Měření rtuti v ovzduší v okolí obou chemiček, které Arnika provedla v červnu 2006, odhalilo, že Spolana i Spolchemie jsou v některých případech (v závislosti na počasí, proudění vzduchu a míře úniků rtuti z provozu) zodpovědné za zvýšené koncentrace rtuti ve svém okolí.

Evropská Unie a Program pro životní prostředí Organizace spojených národů (UNEP) aktivně řeší problematiku rtuti  v evropském (Evropská strategie eliminace rtuti) i celosvětovém (UNEP Mercury Programme) měřítku. Rovněž Mezivládní fórum o chemické bezpečnosti na svém pátém fóru věnuje problematice těžkých kovů, kam patří i rtuť, velký prostor. „To jsou také důvody, kvůli kterým jsme si ke zveřejnění studie zvolili právě budapešťskou konferenci,“ uvedla Mgr. Hana Kuncová z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Rtuť je nebezpečnou látkou, která se hromadí v životním prostředí a živých organismech. U člověka negativně ovlivňuje především centrální nervovou soustavu.

Další informace o rtuti najdete http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=214885

Více informací o Spolaně najdete
bezjedu.arnika.org
a o Spolchemii
http://bezjedu.arnika.org/horka-mista/ustinadlabem/

Mezivládní fórum o chemické bezpečnosti (Intergovernmental Forum On Chemical Safety): http://www.who.int/ifcs/forums/five/en/index.html

Nejnovější informace z Mezivládního fóra o chemické bezpečnosti (Intergovernmental Forum On Chemical Safety) naleznete zde http://www.iisd.ca/chemical/ifcs5/

tiskovÁ zprÁva sdruŽenÍ Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí