zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unikátní bioplynová stanice v Kněžicích již může vyrábět elektřinu

04.10.2006
Voda
Odpady
Zemědělství
Energie
Unikátní bioplynová stanice v Kněžicích již může vyrábět elektřinu

N y m b u r k (26. září 2006) – V obci Kněžice ve Středočeském kraji vzniká ojedinělý ekologický projekt. V současné době byla dokončena a uvedena do zkušebního provozu část projektu – bioplynová stanice, ve které vzniká bioplyn, jenž bude pohánět kogenerační jednotku vyrábějící elektrickou energii. Odpadním teplem bude navíc vytápěno 146 objektů v celé obci. Po uvedení celého komplexu do provozu, které je plánováno na listopad letošního roku, se v Kněžicích a okolí zlepší životní prostředí a vznikne zde poptávka po zemědělských produktech. Stavbu za téměř 116 miliónů korun provádí společnost Skanska CZ od konce roku 2005. Investorem projektu je obec Kněžice, která získala finanční prostředky ze Strukturálních fondů EU a Státního fondu životního prostředí.

 „V červenci jsme dokončili stavbu bioplynové stanice a do nově vzniklého bioreaktoru se začaly navážet odpadní splaškové vody a odpady ze zemědělské farmy. Tyto suroviny musely několik měsíců vyhnívat a v současné době již vzniká bioplyn s dostatečným obsahem metanu, jež lze využít pro výrobu elektrické a tepelné energie,“ sdělil Zdeněk Svoboda, stavbyvedoucí Divize Technologie společnosti Skanska CZ.

Bioplynová stanice zpracovává organický odpad z místní zemědělské farmy (kejdu hospodářských zvířat a siláž, traviny a podobně). Rovněž zpracovává a ekologicky nezávadně odbourává svážený obsah septiků z obce Kněžice a okolí. Všechny zmíněné suroviny se po průchodu bioplynovým reaktorem přeměňují v biologicky a hygienicky nezávadné hnojivo, které se bude vyvážet na nedaleké zemědělské pozemky.

Kotelna na biomasu, která obsahuje dva speciální kotle, je určena na spalování balíků slámy, cíleně pěstovaných energetických plodin a dřevní štěpky. Kotelna bude především v zimních měsících vyrábět teplo pro centrální rozvodnou soustavu. 

Součástí provozu bude také linka na zpracování rostlinného odpadu, jejímž produktem jsou topné pelety využitelné mimo jiné i pro domácnosti v obcích, které nejsou v dosahu rozvodů CZT.

Stavební práce na nových objektech byly zahájeny v listopadu 2005 a dokončeny byly v červenci letošního roku. Objekty vznikly na nevyužívaných obecních pozemcích na severovýchodním okraji obce. Do konce listopadu roku 2006 budou ještě dokončeny práce na  soustavě rozvodů v obci. Občané Kněžic tak budou moci využívat alternativní energie již tuto topnou sezónu.

Zdroj: Tisková zpráva Skanska CZ a.s.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí