zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úhořům hrozí zánik

23.11.2006
Příroda
Úhořům hrozí zánik
Vaňov - Ekologicky ohroženým druhem je úhoř říční. A pokud společnost zásadně nezmění svůj postoj k tomuto rybímu druhu, během několika desetiletí vyhyne.

Ke včerejšímu vypouštění úhořů do Labe se u zdymadel na vaňovské straně sešli zástupci Českého rybářského svazu, Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia. Všechny tyto instituce se totiž podílejí na projektu zaměřeném na záchranu úhořů.
Příčin stále pokračujícího úbytku úhořů je podle Martina Duška z Českého svazu ochránců přírody několik. "Jednak znečištění řek, potom překážky v podobě přehrad a jezů, které znemožňují jejich migraci a v neposlední řadě skutečnost, že jsou malí úhoříci (monté) vykupováni pro farmový chov a následný prodej ke konzumním účelům," vysvětlil Dušek. Podle něj je třeba přijmout koncepční opatření v rámci celé Evropy, především omezit komerční chovy.
V posledních letech v Česku úhoří monté vysazují do volných vod prakticky jenom organizovaní rybáři. Problémem je, že to stojí čím dále více peněz.
" Český rybářský svaz každý rok vysazuje do českých řek monté v hodnotě téměř 4 miliony korun. Ale zatímco například v roce 2003 bylo dovezeno za tuto cenu 333 kilogramů monté, o rok později 184 a loni již jen 144 kilogramů," poznamenala Zuzana Sýkorová z Českého rybářského svazu.
Letos navíc bylo i při vysoké ceně malých úhořů nedostatek, protože jich k evropským břehům připlulo velmi málo.
Finančně rybářům a ochranářům přírody už druhým rokem vypomáhá Nadační fond Veolia, který poskytuje prostředky na nákup, odchov i vysazení monté do volných toků. "Ekologických projektů podporujeme více," potvrdila Iveta Kardianová z fondu Veolia.

Jitka Hadašová
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí