zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O ochraně a výzkumu Národního parku Podyjí

14.12.2006
Příroda
O ochraně a výzkumu Národního parku Podyjí
Počátkem listopadu hostilo Znojmo a nedaleký Národní park Podyjí účastníky konference "15. let Národního parku Podyjí - výzkum a ochrana".

Jednání v Louckém klášteře ve Znojmě navštívilo více než 90 účastníků z České republiky a Rakouska, zejména odborníků, aktivně se podílejících na výzkumných aktivitách v Podyjí.
Přítomnibyli členové Rady Národního parku Podyjí a čestní hosté z obou zemí. Akce se v závěru zúčastnil i ministr životního prostředí ČR pan Petr J. Kalaš.
Konference připomněla patnáctiletou existenci Národního parku Podyjí a zároveň zdůraznila jeho významv síti evropských zvláště chráněných území. Vždyť právě údolí Dyje mezi Vranovem a Znojmem patří k přírodně i krajinářsky nejzachovalejším územím střední Evropy a pestrost flóry a fauny Podyjí je naprosto výjimečná.
Informace o přírodovědných hodnotách území byly před 15 lety, tedy v době zřízení národního parku, kusé a neúplné, neboť do údolí Dyje, které z velké většiny leželo v hraničním pásmu, měli odborníci velmi omezený přístup. A právě výzkumy v uplynulém období potvrdily plnou oprávněnost zařazení Národního parku Podyjí do této nejvyšší kategorie, navíc umocněnou v roce 2000 získáním tzv. Evropského diplomu, uděleného Radou Evropy (jako jednomu ze tří zvláště chráněných území v České republice). Prezentované práce dokládají význam národních parků pro vědecké poznávání přírody a zároveň zdůrazňují důležitost aplikace získaných výsledků pro zajišťování jejich odborné správy a ochrany.
Právě o mimořádných přírodních, historických a kulturních hodnotách Podyjí referovala většina účastníků odborné konference. Zastoupeni byli i odborníci z Rakouska, neboť rakouský Národní park Thayatal spolu s naším Národním parkem Podyjí je významným evropským přeshraničním chráněným územím.
 
http://www.znojmocity.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí