zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Živé zkameněliny. Malá hodinka přírodopisu.

27.12.2006
Příroda
Živé zkameněliny. Malá hodinka přírodopisu.
Znáte nějakou živou zkamenělinu?

Včil nemám na mysli tchyni, ale rostlinu či živočicha, které nejdříve nalezli v nějaké skále a popsali jako dááááávno vyhynulé, a najednou byli objeveni živí a těšící se dobrému zdraví.

Na druhé straně je mnoho rostlin a živočichů, kteří nedbají evolučních pouček, po desítky či dokonce stovky miliónů let se takřka nemění a ani nemíní vyhynout. Namátkou jmenujme třeba hmyz, ale také krokodýly, žraloky, želvy, ptakopyska, ježuru, z rostlin populární jinan či araukárie nebo cykasy. Úplně nedávno vyslovili vědci domněnku, že ani trávy nejsou tak "mladé", jak se dosud soudilo, ale že si na nich možná pochutnávali druhohorní dinosauři před nějakými 150 000 000 let.

Dnes však chci psát o rostlinách a živočiších, dříve považovaných za vymřelé, ale nečekaně objevených. Mezi úplně nejmladší patří objev wolemie vznešené – Wollemia Nobilis. V roce 1994 objevil strážce rezervace v Blue Mountains, David Noble, v jihovýchodní Austrálii asi 200 km od Sydney 39 živých exemplářů wolemie v nepřístupné rokli. Do té doby byl tento druh považován za vyhynulý a byl znám pouze ze zkamenělin. Místo nálezu bylo utajováno a vstup do rokle byl zakázán. Přesto však do rokle pronikli neukáznění turisté a bohužel tam zřejmě zanesli houbovou chorobu, která wolemii napadla. Správa rezervace i botanici proto usilují o její záchranu.

Kromě přímé ochrany stromů patří k principům ochrany i co nejrychlejší rozmnožení wolemie a její rozesílání do celého světa. Wolemie se naštěstí nemnoží pouze semeny, ale také vegetativně, zkouší se i množení tkáňovými kulturami. To zajistí rychlé přírůstky exemplářů, které budou k dispozici všem zájemcům, a za nevelkou cenu.

Jméno wolemie odráží původní (domorodý) význam slova wollemi, které znamená "rozhlížet se kolem, pozorovat" a také připomíná drsnou divočinu národního parku Wollemi, kde byla wolemie objevena.

Botanicky wolemie patří k čeledi blahočetovitých (Araucariaceae). Jejími nejbližšími příbuznými jsou damaroně (Agathis), které většina Čechů zná spíše pod jménem kauri a blahočety – araukarie (Araucaria). Stejně jako její příbuzní je wolemie jednodomá, oboupohlavná, se samčími i samičími šiškami na jednom stromě. Samčí i samičí šišky se nacházejí na samé špičce větviček, většina samičích šišek se nachází v koruně stromu.

A nejdůležitější zpráva nakonec:

Letos 4. dubna převzal RNDr. Oldřich Vacek, CSc., ředitel botanické zahrady v pražské Tróji, z rukou objevitele, pana Davida Noble, jednu rostlinu wolemie, která nyní roste ve skleníku Fata Morgana.

Zájemce o více informací odkazuji na internetové stránky, kde je wolemie podrobněji popsaná.

http://www.nedelnisvet.cz/default.asp?rid=2&tid=14166

www.geografickelisty.com

sumar.bloguje.cz

Jaroslav Pokorný
http://www.stastnezeny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí