zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové v kraji zachraňují migrující žáby

16.03.2007
Příroda
Ekologové v kraji zachraňují migrující žáby

Na několika místech v kraji pomohou dobrovolníci zachránit migrující žáby. Rozmnožovací pud táhne obojživelníky zjara k vodě naklást vajíčka, jenže jejich pouť často vede přes frekventovanou silnici, kde bohužel skončí svůj život pod koly projíždějících aut.

Migraci přes nebezpečnou silnici znemožní obojživelníkům speciální zábrany. Například na Olešné ve Frýdku-Místku, kde nechal letos podruhé odbor životního prostředí a zemědělství ve spolupráci s Povodím Odry instalovat padesátimetrový pruh fólie na kovových kolících. Pomocí fólie se vytvoří malý příkop, do kterého putující žáby spadnou. Na druhou stranu silnice je pak ručně přenesou pracovníci Povodí.

"Jedná se hlavně o ropuchy obecné. Jejich populace je při každoročním tahu přes cestu doslova decimována a právě díky těm speciálním fóliím se tyto žabky na vozovku vůbec nedostanou. Celé to zařízení hradilo město. Zakoupili jsme ho už v loňském roce za zhruba 23 tisíc korun," popisuje mluvčí magistrátu Kateřina Piechowicz.

Už šest či sedm let pomáhají na jaře zachraňovat žáby také lidé na Těrlicku, konkrétně pracovníci příspěvkové organizace Obecní služby Těrlicko. "Stavíme zábrany ve spolupráci se sdružením Lučina, jehož lidé jsou po dobu sběru našimi zaměstnanci. Nejvíce se sbírá ropucha obecná a skokan hnědý," říká ředitel Kamil Stefan.

Masová migrace žab trvá zpravidla několik dnů, maximálně dva týdny. Loni zachránili dobrovolníci na Těrlicku na sedm tisíc obojživelníků.
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí