zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světový den vody připomíná ochranu vodních zdrojů

23.03.2007
Voda
Světový den vody připomíná ochranu vodních zdrojů

Od roku 1993 je 22 .březen vyhlášen Světovým dnem vody. Měl by připomenout vztah lidí k vodě i k ochraně zdrojů pitné vody. Více než dvě třetiny obyvatel Jihočeského kraje, kolem 450 tisíc lidí, zásobuje pitnou vodou úpravna vody v Plavu u Českých Budějovic. Zdrojem je pro ni římovská přehrada. 

V současné době jede úpravna jen na poloviční kapacitu. Důvodem je, jak vysvětlil vodohospodářský expert a konzultant společnosti Energie AG Bohemia Petr Hudler, stále klesající spotřeba. "Úpravna byla dimenzována na 1400 litrů vody za vteřinu, v současné době se provozuje asi na hranici 700 litrů na vteřinu. Je to proto, že spotřeba vody na obyvatele výrazně klesla, dříve se počítalo s 260 až 400 litry na osobu, nyní nám spotřeba klesá pod 100 litrů," doplnil Hudler

Na druhou stranu je štěstí, že po změně ekonomických podmínek v Česku se vývoj spotřeby vody vydal opačným směrem, než prognózy z 80. let předpokládaly. Současná úpravna vody v Plavu by totiž v tom případě potřebám kraje nestačila. "V minulosti se počítalo s výstavbou ještě jedné, stejně velké, úpravny, obě úpravny by disponovaly celkovým výkonem 2800 litrů za vteřinu. Pro druhou úpravnu by římovská nádrž nestačila, uvažovalo se proto i s výstavbou nové přehrady nebo s variantou převodu vody z Lipna do povodí Malše," dodal Petr Hudler.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí