zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Parky mají opět původní tvář

21.04.2007
Příroda
Parky mají opět původní tvář
Opava

Současná dendrologická skladba parků v Opavě (Janáčkových sadů, Sadů u muzea, Smetanových sadů, Křížkovského sadů, Sadů svobody a Dvořákových sadů), které vznikaly v letech 1833 až 1855, je postavena na výsadbách z konce 19. století. Suché, přestárlé, havarijní a nemocné stromy musely být odstraněny, stromy s velkou sadovnickou hodnotou byly odborně ošetřeny. Tento "zásah první naléhavosti" stál 1,5 mil. Kč.

Usychání kosterních dřevin bylo podnětem ke komplexní rekonstrukci parků, která začala v roce 2001. "Museli jsme vykácet nejen suché stromy, ale i zdánlivě zdravé, které. svými korunami zasahovaly do frekventované silnice vnitřního okruhu města," vysvětlovala vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny magistrátu města Ludmila Domesová.

Veřejnost byla na tyto zásahy systematicky připravována. V městském zpravodaji Hláska i v místním tisku vycházely články podrobně objasňující záměr radnice. "Lidé nám volali, mnozí si nedovedli představit, jak budou parky potom vypadat. Pomohlo i to, že souběžně s kácením probíhaly rozsáhlé výsadby, které vycházely z původní kompozice a druhového složení dřevin na základě podrobného dendrologického a historického průzkumu. Svým množstvím a velikostí vysazovaného materiálu nemají výsadby v poválečné historii města obdoby," doplňuje Ludmila Domesová.

Postupovalo se podle projektu opavského zahradního architekta Ing. Lubomíra Rychtára. "Chtěl jsem zeleni v centru vrátit tvář, kterou jí vtiskli naši předkové před zhruba 150 lety," říká. Město podle stejného projektu obnovilo trávníky a vysadilo rododendrony, azalky, šeříky a květiny. Na rekonstrukci zeleně navázala obnova mobiliáře a chodníků. Celkové náklady na rekonstrukci parků dosáhly asi 10 milionů korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí