zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Protipovodňová opatření: Tradiční téma letos s novinkami

17.04.2007
Voda
Protipovodňová opatření: Tradiční téma letos s novinkami
Projekt Ochrana před povodněmi nebude chybět ani na letošním veletrhu URBIS INVEST.
Pořadatelem už 6. ročníku praktických ukázek protipovodňových opatření před pavilonem Z bude opět Česká protipovodňová asociace ve spolupráci se společností Veletrhy Brno, a. s.

Jak nám potvrdil prezident České protipovodňové asociace Ing. Jan Papež, každodenní ukázky po celou dobu trvání veletrhu budou obsahovat následující témata:

dynamické účinky rychle tekoucí vody na objekty, domy a mosty;

ochrana rodinného domu s garáží - nadzemní části i kanalizace;

působení povodně na stavby - tlak a vztlak;

strategie protipovodňové ochrany;

kotvení plavidel za povodně;

použití provizorního silničního mostu pro náhradní přemostění za poškozené mosty při povodni;

protipovodňové účinky poldru;

mobilní protipovodňová opatření.

Ukázky se budou konat denně před pavilonem Z, a to vždy od 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30 hodin.

STAROSTOVÉ: NEJPOČETNĚJŠÍ NÁVŠTĚVNICKÁ SKUPINA

Jak dále uvedl Ing. Jan Papež, Česká protipovodňová asociace sáhla k uvedeným tématům proto, že jde o problematiku, která se bezprostředně dotýká měst a obcí ohrožovaných povodněmi a jejichž starostové i další volení zastupitelé tvoří nejpočetnější návštěvnickou skupinu ukázek. "Největším přínosem projektu Ochrana před povodněmi je skutečnost, že všechny ukázky probíhají v bazénu, v němž voda hnaná čerpadly simuluje sílu povodní. V bazénu je postaven model rodinného domu, na který se přímo před zraky diváků nainstalují protipovodňová opatření. Účastníci ukázek tak mají příležitost sledovat, jak se jednotlivá opatření používají i jaká je jejich účinnost," řekl inženýr Papež.

Podle jeho slov letošní celkové pojetí ukázek vyjde ze skutečného průběhu povodně, a to od vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity přes zabezpečení majetku až po distribuci humanitární pomoci. Jako předloha pro scénář posloužily informace a zkušenosti z povodně ve Veselí nad Lužnicí v letech 2002 a 2006.

VIDEOSTĚNA A PROVIZORNÍ MOSTNÍ SOUPRAVA

Novinkou letošních ukázek se stane otočná LED videostěna na okraji bazénu. Doplní tradiční živý komentář záběry typu "před a po povodni" či zaplavování vnitřku domku, což zlepší orientaci diváků a bude přínosem pro maximální názornost.

Dominantním exponátem pak bude 20 metrů dlouhá stavba náhradního přemostění. Cvičnou mostní soupravu zapůjčí Ministerstvo dopravy ČR, přičemž její stavba se uskuteční v součinnosti se Správou státních hmotných rezerv. Diváci však uvidí nejen to, jak se provizorní silniční most buduje, nýbrž hlavně to, jak funguje a jak se používá v praxi. Připomeňme, že provizorní mostní soupravy byly použity zejména při povodních v letech 1997, 2002 a 2006 a provizorní most, který se návštěvníkům veletrhu URBIS INVEST v Brně představí, byl po povodni v roce 2002 použit už šedesátkrát.

V KVĚTNU I ZKUŠENOSTI S HURIKÁNEM KATRIN

Souběžně s ukázkami bude opět každodenně otevřeno i poradenské středisko České protipovodňové asociace. V něm se dostává rad zástupcům měst a obcí, které s velkou vodou bojují, ale i jednotlivým občanům, kteří mají své nemovitosti v blízkosti vodních toků.

Projekt Ochrana před povodněmi Brno 2007 se ve stejném rozsahu představí i návštěvníkům dalších letošních veletrhů v Brně: IDET (2.-4. května) a ENVIBRNO (v rámci Ekologických veletrhů Brno 29.-31. května). Na veletrhu IDET, který je zaměřen na obrannou a bezpečnostní techniku, bude program věnován krizovému řízení. Jako přednášející tam vystoupí i brigádní generál Robert Crear z U.S. Army Corp of Engineers, velitel Mississippi Valley Division, jenž stál v čele krizového velení během hurikánu Katrina, který předloni řádil v amerických státech Mississippi, Lousiana a Alabama.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ


Rozmístění oborů na Stavebních veletrzích Brno a URBIS INVEST 2007

pavilon obor

A1 beton, malty, zahraniční oficiální účasti

A2 zdicí materiály, stavební chemie, stavební výrobky

B střechy, izolace, stavební řemesla a technologie, software, konstrukční systémy, realizace staveb

C stavební chemie, geodetické přístroje

D podlahy, obklady, doplňky staveb

E URBIS INVEST - vybavení pro města a obce

E stavební stroje, přístroje, nářadí, bazény

F ELEKTRO

F vytápění, klimatizace, výtahy

G1 vrata, kování, stroje pro výrobu oken, dveří, žaluzií

G2 dveře, schodiště

V URBIS INVEST - investiční příležitosti

V okna, profily, sklo ve stavebnictví, poradenské centrum

Z sanitární technika a zařizovací předměty

ZDROJ: VELETRHY BRNO
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí