zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hasiči představí novou techniku

30.05.2007
Voda
Havárie
Hasiči představí novou techniku
Atraktivní praktické ukázky protipovodňových opatření doprovázené výstavou moderní techniky Hasičského záchranného sboru ČR a Správy státních hmotných rezerv začaly na brněnském výstavišti v bazénu před pavilonem Z.

Po dobu všech tří dnů konání Ekologických veletrhů budou moci zájemci vidět nejlepší techniku, kterou HZS a Správa státních hmotných rezerv v oblasti ochrany před povodněmi disponují. Generální ředitel HZS ČR generálmajor Miroslav Štěpán navštíví brněnské výstaviště ve středu 30. května.

„Tato moderní technika může být využita při zásazích v souvislosti s povodní, a to jak v oblasti záchranných prací, čerpání vody, humanitární pomoci nebo podmínek pro nouzové přežití,“ uvedl kpt. PhDr. Petr Kopáček, tiskový mluvčí MV-generální ředitelství HZS ČR. Návštěvníci uvidí např. zcela nový multifunkční záchranný člun HZS hl. m. Prahy, unikátní mobilní čerpací stanici určenou k čerpání velkého množství vody, kontejnerový systém pro dálkovou přepravu vody, jenž dokáže čerpat vodu z hloubky až 60 m a dopravovat již na kilometrovou vzdálenost. Dále kontejner nouzového přežití, který by např. při povodni poskytl útočiště až 50 osobám. Předvedeny budou i mobilní úpravny vody či elektrocentrály. Většina demonstrované techniky je nová a např. při povodních v roce 1997 ještě nebyla k dispozici. V letošním červenci respektive srpnu si ČR připomene deset a pět let od katastrofálních povodní, které nás zasáhly v roce 1997 a 2002.

Demonstrace techniky a protipovodňových opatření na brněnském výstavišti byla zorganizována v rámci příprav rozsáhlého protipovodňového cvičení Vltava a Labe 2007, které ministerstvo vnitra ve spolupráci s dalšími institucemi zodpovědnými za povodňovou ochranu připravují na září. “Třídenní cvičení bude mít komunikačně štábní charakter, jeho cílem bude především procvičit činnost a vzájemnou komunikaci povodňových orgánů a orgánů krizového řízení během povodní velkého rozsahu. Cvičení se bude odehrávat na území celkem šesti krajů a hl. m. Prahy podél toků Vltavy a Labe. Vedle ústředních správních úřadů se ho zúčastní povodňové orgány 31 obcí s rozšířenou působností a 97 dalších sídel. Toto cvičení patří k vůbec největším svého druhu v historii ČR. Vzhledem ke štábnímu charakteru by nemělo narušit běžný život občanů.

Pro představitele obcí, odborníky a veřejnost budou v přilehlém kontaktním centru také připravena odborná školení a přednášky s tématy ochrany před povodněmi. Zájemci získají informace o protipovodňových opatřeních, které si občan může zabezpečit sám, která řešení může zabezpečit obec a jaké technické prostředky budou nasazeny pro záchranné práce a ochranu obyvatelstva. Jde o součást celostátního projektu „Ochrana před povodněmi,“ jehož cílem je systematická příprava představitelů obcí v oblasti ochrany před povodněmi, a který vyvrcholí v době předsednictví České republiky v Evropské unii v roce 2009.

Ukázky techniky probíhají každý den v bazénu a přilehlých plochách před pavilonem Z v 10.00, 11.30, 13.00 a 14.30 hodin.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí