zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sdružení obcí Plzeňska odmítá nový orgán ochrany přírody

10.06.2007
Příroda
Sdružení obcí Plzeňska odmítá nový orgán ochrany přírody

Plzeň - Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) dnes odeslalo poslancům parlamentu a Svazu měst a obcí ostrý protest proti zřízení Státní agentury ochrany přírody a krajiny jako orgánu ochrany přírody. S tím počítá druhá verze návrhu novely zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 1992. ČTK to řekl šéf sdružení Jaroslav Perlík.

"Nesouhlasíme se vznikem dalšího nového centrálního státního orgánu, který by zasahoval do kompetencí územních orgánů bez znalosti místních poměrů," dodal. Jeho vytvoření jde podle SMOPK proti reformě územní veřejné správy založené na decentralizaci.

"Tímto orgánem by se legalizovalo spojení správ chráněných krajinných oblastí (CHKO) s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK)," dodal. Hlavním posláním agentury by měl být nadále odborný servis orgánům státní a veřejné správy. Proto byla kdysi zřízena dostupnější územní střediska. Pokud by se stala správním orgánem, AOPK by hlavní funkci ztratila. Správy CHKO jsou podle sdružení zřizovány výhradně ke správě vymezeného území a v zákoně by měly zůstat jako samostatné orgány.

"Nesouhlasíme s odejmutím kompetencí pověřeným úřadům druhého stupně v oblasti ochrany přírody a krajiny," uvedl místopředseda SMOPK a náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík.

Státní správa v ochraně přírody je podle SMOPK značně roztříštěná a zřízením "zbytečného centrálního úřadu" by se stav mnohonásobně zhoršil.

"Naopak souhlasíme, aby o kácení silniční zeleně a dřevin rozhodovaly obce, i když to zvýší administrativní zátěž hlvaně pro malé vesnické úřady," uvedl Perlík. Výhodou by byla možnost uložení náhradní výsadby, i když ne všechny obce to budou využívat.

Václav Prokš

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí