zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová přírodní památka

01.07.2007
Příroda
Nová přírodní památka
Rada Středočeského kraje na svém zasedání dne 27. června 2007 projednala a schválila nařízení o zřízení přírodní památky Písčina u Tuhaně na Mělnicku a pověřila hejtmana Středočeského kraje Ing. Petra Bendla a náměstka hejtmana Ing.Viléma Žáka podpisem nařízení kraje o zřízení přírodní památky.


„Dotčené území bylo v roce 1994 vyhlášeno Okresním úřadem v Mělníku v kategorii „přechodně chráněná plocha“. Při přírodovědném průzkumu v roce 2006 však zde byla zjištěna řada významných druhů písčin, a proto byla tato plocha navržena mezi maloplošná zvláště chráněná území kategorie přírodní památka,“ uvedl Ing. Vilém Žák, náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí, zemědělství a informatiky.

Zřízení přírodní památky podle jeho slov napomůže k zajištění účinné ochrany společenstev tuhaňských písčin, k nimž patří vzácné pískomilné druhy a teplomilní trávníci, např. hmyz klopušky Anapus longicornis, hrabulka Byrsinus flavicornis, chroust mlynařík (Polyphylla fullo) a z druhů rostlin jitrocele písečného - Plantago arenaria.

„Celková rozloha předmětného zvláště chráněného území bude bez ochranného pásma činit 0,43 ha,“ dodal Vilém Žák. Ochranné pásmo bude vyhlášeno zvlášť a bude činit 1,12 ha.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí