zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika přivítala kontrolu ministerstva zdravotnictví

09.07.2007
Chemické látky
Arnika přivítala kontrolu ministerstva zdravotnictví
PRAHA - Sdružení Arnika přivítalo rozsáhlou kontrolu hraček a výrobků pro děti, kterou provedli pracovníci ministerstva zdravotnictví. Díky ní bylo objeveno dalších 26 zdraví nebezpečných výrobků z PVC, které obsahovaly nadlimitní koncentrace toxických ftalátů.

„Na riziko hraček z PVC měkčeného ftaláty upozornilo již několik institucí, včetně Arniky (2). Jsme proto rádi, že se i ministerstvo zdravotnictví důkladněji zabývá problematikou toxických látek v hračkách a výrobcích pro děti. Díky jejich rozsáhlé kontrole tak budou staženy další nebezpečné výrobky z prodeje, což se plně shoduje s cíli naší kampaně „Nehrajme si s PVC“,“ říká vedoucí kampaně Ing. Miroslava Jopková.

PVC je podle Jopkové pro uživatele problematické díky obsahu množství aditiv, která se však během používání z PVC uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele. "Kromě ftalátů může PVC obsahovat i další zdraví nebezpečné látky, jejichž použití na rozdíl od ftalátů současná legislativa neomezuje. Jedná se například o 4-nonylfenol, látku, která ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí, a která byla zjištěna v rámci našich studií u hraček z PVC (3). Jelikož spotřebitel sám nepozná zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, radíme lidem raději se předmětům z PVC vyhnout,“ říká Jopková.

Omezení PVC v hračkách je rovněž jedním z požadavku petice „Za náhradu PVC“, kterou od dubna podpořilo více než 1500 lidí.

Přílohy:

(1) Přehled nebezpečných výrobků najdete na stránkách ministerstva zdravotnictví www.mzcr.cz

(2) Na nevyhovující hračky a výrobky pro děti z hlediska obsahu toxických látek upozornilo během posledního půl roku sdružení Arnika, SOS, EPS, ČOI či Test MF DNES.

(3)Studie je ke stažení zde.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí