zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody pozvali do Rožmitálu botanika Větvičku

01.08.2007
Příroda
Ochránci přírody pozvali do Rožmitálu botanika Větvičku

ROŽMITÁL - Nadšení mladí ochránci přírody z Rožmitálu si na nudu rozhodně nemohou stěžovat. Rozpracovali několik projektů najednou a dokonce se nebojí ani manuální práce.

Vloni posekali asi hektar louky pod vodárnou v Zalánech, kde rostou chráněné rostliny vázané na podmáčená stanoviště. Pokračují s mapováním památných stromů, které potřebují i péči, aby zůstaly zachovány pro další generace. Ochránci pozvali do Rožmitálu i známého ředitele botanické zahrady Václava Větvičku.

„Někdy v srpnu má pan Větvička přijet, aby nám pomohl s určováním stromů v parku u roželovského zámečku,“ uvedl Lukáš Tůma s místní organizace Českého svazu ochránců přírody. O bývalý arcibiskupský zámeček a přilehlý park bude pečovat i dobříšský lesní závod Lesů České republiky. „Máme dotace na opravu zámečku, který bude mít nové podlahy a plášť. Chystáme se vylepšit i vzhled přilehlého parku. Zrekultivovaný je už vacíkovský park, kde jsme dosadili nové dřeviny. Některé z těch původních už odvál čas,“ uvedl ředitel závodu Zdeněk Mařík, který vítá spolupráci s ochránci.

Do budoucna by mohla vyjít publikace o památných a význačných stromech Rožmitálska a okolí, kterou chtějí ochránci přispět k většímu zájmu veřejnosti o přírodu. Pokračovat bude i projekt Formica, mapující mraveniště v okolí Třemšína. „Byli by jsme rádi, kdyby šlo vybudovat naučnou stezku, kde by se lidé seznámili s touto skupinu zajímavých živočichů,“ řekl Lukáš Tůma.
 Karel Hutr

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí