zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínský kraj plánuje opatření proti povodním

13.08.2007
Voda
Zlínský kraj plánuje opatření proti povodním

Už deset let uplynulo od katastrofálních záplav na Moravě, a mnohá města se doposud adekvátních protipovodňových opatření nedočkala. Také proto spatřilo světlo světa Memorandum o spolupráci Zlínského kraje a Povodí Moravy. Dokument obsahuje například plánovaná protipovodňová opatření v kraji, a to včetně předběžných termínů. Cílem memoranda je především všechnu potřebnou výstavbu a úpravy urychlit. 

" V současné době je zpracovaná dokumentace pro územní rozhodnutí protipovodňových opatření. Akce bude stát odhadem asi 170 milionů korun. V ideálním případě začneme se stavbou v roce 2009," uvádí ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda. Povodňová ochrana Uherského hradiště by měla podle něj zabránit rozlivu povodně v trojměstí - Staré město, Uherské hradiště, Kunovice. Opatření stávají především z hrází. Nejedná se tedy o výstavbu poldrů, ale o ohrázování.

Memorandum obsahuje také dohodu o podpoře Baťova kanálu. "Kromě splavnění Baťova kanálu je důležitá také propagace této cesty. Vidíme v ní možný magnet pro turisty. Podle nás není tato trasa důležitá jen jako vodní cesta," uvádí Miroslav Duda s tím, že se na základě memoranda budou zúčastněné strany snažit pořádat různé akce či navýšit dotace pro turistické využití. Baťův kanál by se tak měl stát nejen účelovou plavební cestou, ale také rekreační záležitostí.

V Memorandu se také píše o energetickém využití Bělovského jezu. Zlínský kraj i Povodí Moravy tam zvažuje vybudovat malou vodní elektrárnu. O konkrétních krocích a plánech v tomto směru se bude nadále jednat.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí