zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravská galerie představí ekologické fotografie

22.08.2007
Příroda
Moravská galerie představí ekologické fotografie

Krajinářské fotografie vysoké umělecké hodnoty, obohacené o pohled vědce- ekologa. Tak lze ve stručnosti charakterizovat dílo brněnského fotografa Miloše Spurného. Jeho snímky nyní představuje Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie v Brně na výstavě nazvané Mezi fotografií a ekologií.

KULTURA. Podle kurátora a autora fotografické sbírky Moravské galerie Antonína Dufka byl Miloš Spurný předchůdcem dnešních ekologů. "Byl zvláštním případem fotografa, který byl zároveň vědcem. A to se projevuje v jeho tvorbě, která je na jedné straně velice kultivovaná, ale na druhé straně to byl předchůdce dnešních ekologů a do těch svých fotografií svým způsobem vkládal poznání o krajině tak, jak ji byl schopen poznat do daleko větší hloubky než běžní lidé, jako jsme třeba my."
Spurného snímky mají i dokumentární význam a zachycují dnes už zaniklá místa na Vysočině a na jižní Moravě pod Pálavou. "Těch fotografií pod Pálavou je tady celá řada, upozornil bych hlavně na jednu, na které najdete soutok Moravy a Dyje, který samozřejmě zmizel v novomlýnských nádržích," dodává Dufek.
Miloš Spurný chtěl za každou cenu zachytit krajinu, která se překotně měnila, většinou k horšímu, vzpomíná jeho manželka Věra Spurná: "To se snažil, protože věděl, že se to mění. Krajina měla být produktivní pro zemědělství a k tomu se to muselo přizpůsobit. Někdy velice tvrdě."
K výstavě Mezi fotografií a ekologií je připraven i bohatý doprovodný program, který představuje autora i jako filmaře. Především půjde o Spurného film Sbohem staré řeky z oblasti Nových Mlýnů. Právě sem vede jeden z výletů Moravské galerie, kde se také výletníci zastaví ve vinném sklípku.

Název zdroje: Metro

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí