zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci stěhovali z parku kriticky ohroženou prustku

23.08.2007
Příroda
Ochránci stěhovali z parku kriticky ohroženou prustku

Chrudim/Rekonstrukce Městského parku pokračuje čištěním jezírka. Ještě předtím, než práce začaly, ochránci přírody přenesli do bezpečí prustku, kriticky ohroženou vodní rostlinu, jež připomíná zmenšeninu stromů z Jurského parku.
Prostor k životu našla prustka obecná v nově vybudovaných mělkých tůňkách u Kochánovických rybníků v bývalé střelnici. "Z majetku státu byla na tuto akci vyčleněna dotace ve výši čtyřicet tisíc korun," uvádí vedoucí nasavrcké Správy Chráněné krajinné oblasti Železné hory František Bárta. Prustku i s kořeny přestěhovali z právě rekonstruovaného jezírka v Městském parku chrudimští
ochránci přírody. "Protože v nově vybudovaných tůňkách byla totálně sterilní půda, převáželi jsme společně s rostlinami i bahno. Právě na něm prustka roste. Doufám, že se v novém prostředí ujme, ale zaručit to nelze," říká Karel Boček, který společně s Václavem Cibulkou kriticky ohrožený rostlinný druh v novém prostředí o víkendu sázel.
Z jezírka Městského parku se nyní odčerpává voda. Dno se musí vybagrovat od ohromných nánosů bahna. "Dodavatelská firma poté instaluje nové krajinotvorné prvky, například kameny nebo vodní rostliny," vysvětluje Kateřina Jánská z odboru investic Městského úřadu v Chrudimi.

Název zdroje: Chrudimský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí