zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Němečtí a čeští odborníci spolupracují v ochraně přírody

12.11.2007
Příroda
Němečtí a čeští odborníci spolupracují v ochraně přírody

Vstup České republiky do EU přinesl řadu změn v legislativě ochrany přírody, ale také nové možnosti při jejím financování z evropských fondů. Proto MŽP využilo možnost zapojit se do twinningového projektu – tedy projektu bilaterální spolupráce s experty německého Institutu pro udržitelné využívání krajin Země (DUENE) při Greifswaldské universitě.

Nejdůležitějším z výsledků projektu je závěrečná doporučující studie Využívání ekonomických nástrojů v ochraně přírody, která byla následně distribuována orgánům ochrany přírody, vysokým školám a nevládním organizacím. Studie vychází hlavně z výsledků diskusí, studia literatury, vlastních zkušeností a vědecké práce autorů.

Autoři studie ukazují způsoby, jak využívat legislativní a ekonomické nástroje v ochraně přírody. Cílem studie je představit inovativní myšlenky a koncepce tak, aby byly zmírněny konflikty mezi uživateli půdy a ochranou přírody při hospodaření v krajině a aby politická rozhodnutí v těchto oblastech byla v budoucnu méně intuitivní a více racionální. Studie neposkytuje hotové recepty, ale inspiruje k přemýšlení o  nástrojích v ochraně přírody. Mezi hlavní přínosy projektu patří také výměna zkušeností se zahraničními kolegy, nové nápady a myšlenky, rozšíření obzorů nejen pro zástupce státní správy, ale i nevládních neziskových organizací a veřejnosti.

Studie byla zveřejněna na webových stránkách Ministerstva životního prostředí www.env.cz v rubrice Politka a nástroje ochrany životního prostředí.

 

Kontakt na experty:

Ing. Mgr. Eva Potočiarová, odbor finančních nástrojů v ochraně přírody a krajiny MŽP, Eva_Potociarova@env.cz, 267 122 528

Ing. Mgr. Lenka Vokasová, , odbor finančních nástrojů v ochraně přírody a krajiny MŽP, Lenka_Vokasova@env.cz, 267 122 468
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí