zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci vypustí do přírody další sovy

15.11.2007
Příroda
Ochránci vypustí do přírody další sovy
Ve čtvrtek odpoledne vypustí členové Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země nedaleko Humpolce do volné přírody skupinu deseti mladých sov pálených z umělého odchovu.

„Sovy byly od počátku března uzavřeny na půdě nepoužívaného kravína, kde procvičovaly létání a učily se lovit živé hlodavce, tedy základní dovednosti nutné k přežití. Po vypuštění je budeme přikrmovat do doby, než se úplně osamostatní,“ vysvětluje vedoucí projektu Pavel Koubek, který se ochraně tohoto druhu intenzivně věnuje už jedenáctým rokem.

Vypuštěné sovy by měly pomoci v návratu sovy pálené na Vysočinu, kde v minulosti poměrně běžně hnízdila. Dnes však patří mezi nejvzácnější druhy. „V loňském roce se nám nepodařilo prokázat zahnízdění této sovy na území kraje, ale předpokládáme, že na každém okrese dva páry utajeně hnízdí. K dalšímu přežití je to však moc málo,“ vysvětluje Pavel Koubek. Ochránci přírody nespoléhají jen na vypouštění sov, ale v minulých letech jim připravili v zemědělských objektech na okresech Pelhřimov a Havlíčkův Brod více jak dvě stě hnízdních budek, které pravidelně kontrolují a snaží se je udržovat pro možné zahnízdění, i když to někdy není jednoduché. Za dobu trvání projektu se několik nepoužívaných objektů zřítilo a mnoho jich bylo přestavěno tak, že sovám již nevyhovují. Několik budek
bylo také úmyslně zničeno a nebo dokonce ukradeno. Přesto nabídka volných sovích bytů stále převyšuje poptávku.

Pavel Koubek doufá, že letošní mírná zima a vypuštěné sovy pomohou k tomu, že se mu na začátku června opět podaří najít některou z budek obsazenou. „Je to naděje, která mě popohání dál a i když jsme stále takřka na začátku, věřím, že se nám sovu pálenou podaří v kraji udržet a zatím to nevzdávám“, dodává Koubek. Další komplikací pro něj je konec platnosti výjimky ze zákona o ochraně přírody, díky které mohl vypouštět mláďata z umělého odchovu. Výjimka nám končí příští rok a v současné době není naděje na její prodloužení. Právě vypouštěná skupina je jednou z posledních, která do přírody Vysočiny vylétne.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí