zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úředník nechal vhodit 17 tun radioaktivního odpadu do řeky

15.11.2007
Voda
Odpady
Úředník nechal vhodit 17 tun radioaktivního odpadu do řeky

Konžské úřady zatkly vládního úředníka, kterého podezřívají, že nařídil zbavit se radioaktivního odpadu v tamní řece Mura. Úředník nebyl troškař, ve vodě mělo skončit 17 tun.

KINSHASA - Konžská ministryně životního prostředí odmítla poskytnout informace o identitě podezřelého vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování. Odpad podle ní pocházel z jedné čínské společnosti, ta ale prý vhození odpadu do řeky neiniciovala.

Úřady zahájily kampaň vyzývající obyvatele, aby se drželi od řeky dál a nekoupali se v ní nebo z ní dokonce nepili. Řeka Mura je v provincii Katanga, kde byl odpad shozen, zdrojem pitné vody pro 300 tisíc obyvatel nedalekého města Likasi. Ministryně uvedla, že v místě bylo naměřeno padesátinásobné překročení limitů, zejména bylo zjištěno vysoké množství radioaktivní mědi a kobaltu.

Mura rovněž protéká nedaleko dolu, který poskytl uran pro výrobu atomových bomb shozených v závěru druhé světové války Američany na Japonsko. Ačkoliv je důl oficiálně už celá desetiletí uzavřen, je stále v provozu.

NBC, WaterTech Online

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí