zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mercedes-Benz Citaro s ekologickou značkou Modrý anděl

16.12.2007
EMS
Mercedes-Benz Citaro s ekologickou značkou Modrý anděl

Od listopadu 2007 mohou nosit městské autobusy Mercedes-Benz Citaro se svojí novou dieselovou technologií BlueTec 5 pečeť jakosti „Modrý anděl“.

Technické předpoklady pro udělení této ekologické značky sdružením RAL a Spolkovým úřadem pro životní prostředí jsou splnění určitých kriterií jako hodnoty spalin motoru podle norem Euro 5 nebo EEV (Enhanced Environmentally friendly Vehicles), nízké emise hluku vně i uvnitř, nepoužívání látek poškozujících ozonovou vrstvu, nízký potenciál skleníkových plynů u chladiv, lakování bez těžkých kovů a méně než 130 gramů rozpouštědel na metr čtvereční. To je u autobusů Mercedes-Benz zabezpečeno jednobarevným lakováním, které může být navíc vybaveno fóliemi.

Získání značky „Modrý anděl“ je spojeno s několika podmínkami. Za prvé musí výrobce zažádat u udělujícího orgánu (sdružení RAL, Spolkový úřad pro životní prostředí, spolková země výrobního závodu) o úmluvu o užívání značky. Za druhé musí zákazník dodržovat stanovené požadavky na vozidlo po celou dobu užívání.

Modrý anděl je pečeť jakosti udělovaná již od roku 1978 mimořádně ekologickým výrobkům a službám. Tento ekologický znak vzniknul v roce 1977 a má tam, kde běžné výrobky zatěžují životní prostředí, zvýrazňovat ekologický vývoj a alternativy. Ekologická značka se propůjčuje výrobcům, kteří své produkty mohou takto označovat.

Již od roku 2002 jsou na žádost expedovány s ekologickou značkou „Modrý anděl“ autobusy na plynový pohon Mercedes-Benz Citaro.

Další informace o koncernu Daimler na internetu: www.media.daimler.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí