zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velké Březno - ná voda je špatná

09.01.2008
Voda
Velké Březno - ná voda je špatná

Velké Březno - Vedení obce Velké Březno je nuceno se potýkat s nevyhovující pitnou vodou. Tou je zásobováno ze studní, které jsou nepravidelně kontaminovány některými nebezpečnými látkami.)

„Voda ve studních ve Valtířově, odkud je naše obec zásobena, bývá čas od času nepravidelně kontaminována nadlimitním množstvím dusičnanů,“ postěžoval si zdejší starosta Miroslav Moucha.

„Studny se navíc nacházejí v záplavové zóně. Při povodních jsme kvůli tomu měli problém se zásobováním pitnou vodou všeobecně,“ pokračoval Moucha.

Radnici nezbývá nic jiného, než získat alternativní zdroj pitné vody. „Rozhodli jsme se tedy, že postavíme nový přivaděč pitné vody z Leštiny,“ vysvětloval starosta Moucha dál.

O financích na tuto investici zatím není zcela jasno. „Akce by nás měla stát zhruba 15 až 20 milionů korun,“ pokračoval Moucha. „Obec má prozatím připravený projekt k řízení o územním rozhodnutí. V dohledné době chceme požádat o dotaci EU.“

Ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal uvedl, že dusičnany jsou mimo dalších nebezpečné hlavně pro nejmenší kojence a novorozence. „Blokují krevní barvivo a tím distribuci kyslíku. V extrémním případě to vede až k udušení. Též se to označuje jako syndrom modrých dětí.“
 Janni Vorlíček

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí