Pátek, 26. dubna 2024

Uprchlíci ničí africkou přírodu. Hubí vzácná zvířata

Uprchlíci ničí africkou přírodu. Hubí vzácná zvířata

Dodoma - Příroda ve východní části Afriky čelí neobvyklému nebezpečí: ničí ji hladoví uprchlíci. Informuje o tom britská BBC.

Nejkritičtější je situace na západě Tanzánie, kde sídlí více než půl milionu utečenců, kteří opustili své domovy během válek ve Rwandě, Burundi a Demokratické republice Kongo.

Migranti vyrážejí do okolí uprchlických táborů na lov divokých zvířat. Kvůli tomu rychle ubývá buvolů, zeber nebo šimpanzů.

Maso je drahé

Některá zvířata utečenci snědí, s jinými obchodují.

"Humanitární organizace se nezabývají opravdovou příčinou pytlačení uprchlíků. Ti totiž v přídělech potravin nedostávají maso a trpí nedostatkem bílkovin," řekl BBC autor nejnovější studie o pytlačení uprchlíků George Jambiya.

Zástupce Světového potravinového programu (WFP), který poskytuje v Tanzánii jídlo více než 200 tisícům migrantů, to odmítá. "Uprchlíci dostávají vyváženou stravu z obilnin, luštěnin a dalších potravin, které jsou obohacené vitamíny," reagoval jeho mluvčí.

Humanitární organizace maso uprchlíkům většinou nedávají, protože je drahé. To však nahrazují rostlinnými bílkovinami, které jsou obsažené hlavně v luštěninách.

Migranti hubí opice i antilopy

Řada uprchlíků v Tanzánii nyní pobývá v táborech nedaleko Národního parku Gombe Stream, kde žije řada šimpanzů. Ty teď migranti ohrožují nejvíce.

Uprchlíci plundrují národní parky v Tanzánii už řadu let. V této relativně stabilní zemi dlouhodobě přebývá nejvíce migrantů v celé Africe.

Například v roce 1994, kdy vrcholily etnické boje ve Rwandě, uprchlo do Tanzánie 600 tisíc lidí. Obklopili rezervaci Burigi. Počet divokých buvolů tam tehdy klesl z 2.670 na pouhých 44 a zeber z asi 6.500 na šest stovek kusů. Výrazně ubylo také antilop, a jeden z druhů dokonce zcela vyhynul.

Zkušenosti ukazují, že když se uprchlíci vrátí do svých domovů, pytlačení ubude a zvířat opět pomalu přibývá.

http://aktualne.centrum.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů