zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český ráj musí sestavit plán, jak pečovat o památky

31.01.2008
Příroda
Český ráj musí sestavit plán, jak pečovat o památky
Český ráj - Sestavit plán péče o významné přírodní památky v Českém ráji musí stihnout v letošním roce správa místní chráněné krajinné oblasti. Na plán navazuje systém strážní služby, lesního hospodářství i investic. "Plán péče končí v letošním roce u desítky přírodních památek," říká vedoucí správy CHKO Český ráj Jan Mocek. "Bez tohoto významného dokumentu by mohlo dojít k nenapravitelným škodám. Ať už by je způsobily nevhodné investice, eroze či turisti."
Mezi známé a turisticky velmi atraktivní lokality, kterým plán péče letos končí, patří například rybník Žabakor, Podtrosecká údolí, Hruboskalsko, Prachovské skály, Klokočské skály a dokonce i Suché skály, které jsou navíc národní přírodní památkou. "Péči o Suché skály bude schvalovat ministerstvo, pořízení plánu je ale na nás. Pracujeme na tom velmi intenzivně, protože toto místo je hodně ohrožené. Nejen turisty, ale také erozí," uvedl Mocek. Velké problémy tu mají ochranáři s parkujícími auty a autobusy, s bivakováním ve skalách a také horolezci.
Intenzivní horolezecká činnost způsobila již počátkem osmdesátých let poškození travních drnů a borůvčí, což má za následek erozi u paty skal. Suché skály s rozlohou přes 23 hektarů jsou nejvýraznější dominantou Maloskalska i významnou lokalitou celého geoparku Český ráj.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí