zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ráje na zemi

24.02.2008
Příroda
Ráje na zemi
Žebříčky nejlákavějších zemí světa
Nejkrásnější pláže najdete na Maledivách, zatímco dobrodruzi si při outdoorových sportech nejvíce užijí v Austrálii. Milovníci nočního života by měli zamířit do Španělska, ale za historií každopádně vyražte do Egypta. A kde dostanete nejlahodnější jídlo? Samozřejmě ve Francii. Tak zní výsledky výzkumu renomované konzultační společnosti Future Brands.

-idé, kteří cestují do cizích zemí, v nich hledají všelicos: samotu na odlehlých plážích, rušný noční život, luxusní ubytování nebo dostatek aktivit pro rodiny s dětmi. Jako vodítko při podobných úvahách může vedle doporučení známých a rad cestovních kanceláří sloužit také řada žebříčků a anket.

Se zajímavým hodnocením přichází už několik let americká konzultační společnost Future Brands, součást komunikační skupiny McCann. Koncem loňského roku zveřejnila svůj výzkum Country Brand Index (CBI) - index značky země. Ten sledoval, jak respondenti z řad cestovatelů a odborníků z branže hodnotí jednotlivé země z hlediska 22 kritérií, jako je autenticita, historie, příroda, pláže, ubytování nebo podmínky pro obchod. Vzniklo tak 22 žebříčků (viz strany 5 - 9), z nichž IN magazín sestavil tabulku deseti vítězných zemí v těch kategoriích, které si lidé nejčastěji spojují s cestováním a turistikou.


Vítězové z celé planety

Výzkumu CBI se zúčastnilo více než 2600 respondentů ze sedmi zemí, kteří pravidelně cestují do zahraničí jak soukromě, tak pracovně. Studie také zohledňovala pohled více než padesáti expertů, mezi nimiž byli zastoupeni nejen lidé z cestovních kanceláří, leteckých <

společností a hotelů, ale i vydavatelé, novináři nebo univerzitní pedagogové.

Z výsledků výzkumu vyplynulo, že nejautentičtější zemí, kde lze zažít to pravé dobrodružství, je Nový Zéland. Kultura ostrovního státu má britské kořeny, ale je ovlivněna maorskými i ostatními polynéskými tradicemi a patrné jsou rovněž asijské vlivy. Nový Zéland získal navíc prvenství i v kategoriích bezpečnost a příroda. Výsledky odráží fakt, že tamní krajina je k cestovatelům nebývale štědrá - objevíte v ní ledovce a fjordy, stejně jako činné sopky, horké prameny a deštný prales. Navíc při dobrodružných výpravách téměř nehrozí riziko loupežného přepadení, protože země se vyznačuje velmi nízkou kriminalitou a k násilným trestným činů zde dochází zřídka.

Do zhruba 1600 kilometrů vzdálené Austrálie by zase měli vyrazit milovníci sportu a outdoorových aktivit. Tady můžete šnorchlovat u Velkého bariérového útesu, zlézat Modré hory nebo vyrazit na kajak do Tasmánie. Vše za asistence srdečných a tolerantních obyvatel, které nejlépe charakterizuje slogan "Take it easy". Pohostinnost místních ocenili dotázaní ve výzkumu CBI natolik, že se Austrálie ocitla i v čele kategorie přátelští obyvatelé.


A co Češi?

Pokud jde o obchodní aktivity, prim hrají jednoznačně USA, kde se také nejlépe nakupuje. S tím bude souhlasit nejspíš každý, kdo za studentských let ve Spojených státech přes léto vydělával. Domů si pak vezl notebook, kufry oblečení, značkové parfémy pro celou rodinu a mp3 přehrávač, který v té době byl v tuzemských poměrech spíš předmětem vášnivých debat prodejců elektroniky než dosažitelným artiklem.

Kdo se rád sluní, měl by zavítat na rozmanité pláže Malediv, kde zároveň najde nejlepší podmínky pro relaxaci a odpočinek. Tamní střediska jsou navíc vybudována s citem, protože zastavěná plocha každého resortu nesmí být větší něž pětina rozlohy jednotlivých ostrůvků a výška domů přesahovat nejvyšší palmy.

Bohatou historii je podle dotázaných nejlepší hledat v Egyptě, kolébce jedné z nejstarších civilizací. O něco mladší umělecká díla nabízí Itálie, lídr v kategorii umění a kultura. Země, kde tvořil Michelangelo, Leonardo nebo Dante, je i jakousi názornou učebnicí dějin architektury. Po celém Apeninském poloostrově zůstaly roztroušeny památky z různých historických etap, od římských zřícenin přes středověké hrady až po renesanční paláce a dómy. Za vyzkoušení stojí i zdejší gastronomie, i když pokud jde o kulinářské dovednosti, nejlépe je na tom podle výzkumu CBI Francie. Její kuchyně čerpá jak z tradičních venkovských pokrmů, tak z takzvané haute cuisine, a navíc se místní restaurace vyznačují vynikajícím servisem.

Po dobré večeři se vyplatí z Francie zaletět do temperamentního Španělska. Zdejší bary, tančírny a diskotéky pulzují zábavou až do ranních hodin, což se projevilo prvním místem v kategorii noční život. A hledat nocleh po dlouhém tahu by bylo pro změnu nejvhodnější ve Spojených arabských emirátech, kde je nejširší nabídka kvalitního ubytování. Nároční klienti jistě ocení třeba sedmihvězdičkový hotel Burj Al Arab v Dubaji.

Turisté, kteří se drží s financemi spíš při zemi a chtějí za své peníze co nejvíce muziky, by si měli pro letošní dovolenou vybrat raději Thajsko. Buddhistické království v srdci Indočínského poloostrova zvítězilo v kategorii poměr cena/výkon. Mimochodem, Česká republika se v tomto žebříčku umístila na třetí příčce.

AUTOR: Tomáš wehle

tereza hromádkováTop 10

Země Kategorie

- Maledivy odpočinek a relaxace, pláže

- Nový Zéland příroda, autentičnost, bezpečnost

- Austrálie outdoorové aktivity/sport, přátelští obyvatelé

- Francie gastronomie

- Itálie umění, kultura

- Španělsko noční život

- USA nakupování

- Spojené arabské emiráty ubytování

- Egypt historie

- Thajsko poměr cena/výkon

Novodobé stěhování národů

Celosvětový turistický ruch roste, v roce 2006 se podle Světové organizace turistického ruchu (UNWTO) zvýšil o pět procent. Celkem se po celé zeměkouli pohybovalo 842 milionů turistů. Největší nárůst zaznamenalo Thajsko, kam předloni zavítalo 14 milionů lidí, o pětinu více než rok předtím.

Pořadí na prvních třech místech světového žebříčku zemí podle počtu návštěvníků se dlouhodobě nemění. Vedení si v roce 2006 upevnila Francie s téměř 80 miliony turistů, následovaly ji Španělsko (58,5 milionu) a USA (51 milionů). Česká republika, kterou předloni navštívilo 6,5 milionu turistů, klesla o jednu příčku a umístila se na 34. příčce. Celosvětově příjmy z cestovního ruchu za rok 2006 činily 735 miliard dolarů. (Podrobná data, analýzy a trendy v cestovním ruchu najdete na stránkách http://unwto.org.)

Zajímavé je sledovat jednotlivé lokality nejen z čistě turistického hlediska, ale i z pohledu dlouhodobější migrace obyvatel, která nabírá rok od roku větší obrátky. Lidé migrují po planetě různými směry, od pólu k pólu i z východu na západ. Jen v Číně, nejlidnatější zemi světa, se z venkovských oblastí do měst ročně stěhuje přibližně 18 milionů obyvatel.

Vedle hromadného přesunu lidí z vesnic do měst, který nemá v dějinách obdoby, míří třeba Poláci nebo Litevci za prací na britské ostrovy. Naopak tamní obyvatelé se stěhují za sluncem, nižšími cenami a klidnějším životním rytmem do Austrálie, na Nový Zéland nebo do Španělska. Pyrenejský poloostrov si oblíbili také Skandinávci, kteří sem přijíždějí na důchod. Rusové odcházejí do Německa, Spojených států či Izraele.

Vedle toho registruje úřad OSN asi deset milionů uprchlíků, nejvíce z Afghánistánu a Iráku. Důvody k cestování po světě jsou tedy nadále nejen turistické, ale i ekonomické, náboženské nebo existenční.


Autentičnost

Odráží charakteristickou, ryzí a jedinečnou přírodu, kulturu a opravdovost zážitků.

1. Nový Zéland

Ostrovní stát v Tichomoří asi 1600 km jihovýchodně od Austrálie velmi dbá o zachování své podstaty - jedinečného životního stylu a prostředí. Velká část současné kultury má britské kořeny, ale je ovlivněna i maorskou, americkou, australskou i některými jinými kulturami polynéskými a asijskými.

12. Čína

13. Jižní Afrika

14. Japonsko

15. Thajsko

16. Egypt

17. Keňa

18. Indie

19. Peru

10. Maroko

Historie

Bohaté dějiny následujících zemí obdivují jejich obyvatelé i návštěvníci.

1. Egypt

Úrodné náplavy Nilu umožnily vznik jedné z nejstarších civilizací na světě. Nejslavnější epochou země bylo období zhruba mezi lety 3000 až 525 před Kristem, kdy ve spojeném království Horního a Dolního Egypta vládli faraonové.

12. Itálie

13. Čína

14. Řecko

15. Francie

16. Velká Británie

17. Rusko

18. Indie

19. Peru

10. Izrael

Umění a kultura

Země s pestrou architekturou, hudbou, výtvarným či divadelním uměním

1. Itálie

Dlouhé a bohaté dějiny zanechaly po celé zemi nevídané množství památek, od římských zřícenin přes středověké hrady až po velkolepé renesanční stavby a mistrovská díla řady světových umělců, mezi největšími Leonarda, Danta nebo Michelangela.

12. Francie

13. Egypt

14. Indie

15. Velká Británie

16. Řecko

17. Čína

18. Rusko

19. Japonsko

10. Španělsko

Ubytování

Lokality nabízející široký výběr ubytovacích možností i té nejvyšší úrovně

1. Spojené arabské emiráty

Jeden z nejbohatších států světa, ležící na jižním pobřeží Perského zálivu, se chlubí rozsáhlou paletou ubytování - od rodinných přímořských resortů až po sedmihvězdičkový hotel, Burj Al Arab v Dubaji.


12. Maledivy

13. Austrálie

14. Tahiti (Fr. Polynésie)

15. Kanada

16. USA

17. Bahamy

18. Singapur

19. Bermudy

10. Malajsie

Rodiny

Země, které disponují nejpestřejší nabídkou aktivit pro rodiny

1. Dánsko

Se svými cyklostezkami, muzei vědy, farmami, kempy a prázdninovými centry, Legolandem nebo safari parky bylo rodiště Hanse Christiana Andersena loňskou jedničkou v orientaci na rodiny.

12. Kanada

13. Austrálie

14. USA

15. Švédsko

16. Rakousko

17. Nový Zéland

18. Irsko

19. Itálie

10. Aruba

Outdoorové aktivity/sport

Země mající nejlepší podmínky, terén a prostředí pro sport

1. Austrálie

V Austrálii můžete šnorchlovat u Velkého bariérového útesu, zlézat Modré hory, surfovat na Zlatém pobřeží nebo vyrazit na kajak do Tasmánie.

12. Nový Zéland

13. Kanada

14. Jižní Afrika

15. USA

16. Jamajka

17. Bahamy

18. Tahiti (Fr. Polynésie)

19. Belize

10. Rakousko

Pláže

Kam za krásnými, nedotčenými i odlehlými plážemi

1. Maledivy

Maledivy, tvořené více než tisícem ostrůvků v Indickém oceánu, leží na jihozápad od Indie. Uprostřed idylických korálových atolů je jen asi 220 obydlených ostrovů, omývaných modrou lagunou, pokrytých palmovými háji a obklopených písčitými plážemi.

12. Tahiti (Fr. Polynésie)

13. Bahamy

14. Austrálie

15. Dominikánská republika

16. Jamajka

17. Aruba

18. Bermudy

19. Mexiko

10. Fidži

Příroda

Pozoruhodný reliéf a volná krajina

1. Nový Zéland

Krásu novozélandské krajiny tvoří ledovce, fjordy, činné sopky, deštné pralesy, gejzíry, horké prameny i nedotčené pláže.

12. Austrálie

13. Maledivy

14. Kanada

15. Jižní Afrika

16. Švýcarsko

17. Island

18. Fidži

19. Irsko

10. Keňa

Životní prostředí

Orientace zemí na ochranu životního prostředí

1. Švédsko

Země, jejíž zamrzlá jezera a temné jehličnaté lesy byly odpradávna jako stvořené pro vznik mýtů a legend, je ohledy na životní prostředí pověstná. Ekologie a vše s ní spojené je zde všemožně zvýhodňováno, velký důraz se klade na technologie a postupy šetrné k životnímu prostředí. Švédsko má spolu s Finskem a Norskem jedno z nejčistších ovzduší a vod na Zemi.

12. Nový Zéland

13. Singapur

14. Island

15. Švýcarsko

16. Dánsko

17. Kanada

18. Německo

19. Rakousko

10. Kostarika

Odpočinek a relaxace

Ideální poměr rekreace a odpočinkových aktivit

1. Maledivy

Klíčovým přístupem, který drží Maledivy v čele tohoto žebříčku, je koncept "jeden ostrov - jedno středisko", poskytující maximum soukromí. Zastavěná plocha takového resortu nesmí být větší než pětina rozlohy ostrova a výška domů nepřesahuje nejvyšší palmy.

12. Tahiti (Fr. Polynésie)

13. Bahamy

14. Jamajka

15. Nový Zéland

16. Fidži

17. Aruba

18. Austrálie

19. Bermudy

10. Kanada

Bezpečnost

Nejstabilnější a nejbezpečnější země

1. Nový Zéland

Země, jejímž symbolem je pták kivi, se umístila první díky nízké míře kriminality a stabilní vládě. Násilné trestné činy se tu vyskytují výjimečně, Nový Zéland je také považován za velice zdravou zemi s velmi nízkým stupněm výskytu nebezpečných přenosných chorob.

12. Kanada

13. Švédsko

14. Dánsko

15. Švýcarsko

16. Austrálie

17. Rakousko

18. Irsko

19. Nizozemsko

10. Singapur

Vycházející hvězda

Lokality na nejlepší cestě stát se přední turistickou destinací

1. Chorvatsko

Země přitahuje pozornost turistů nejen istrijským nebo dalmatským pobřežím, ale i kouzelným souostrovím Kornati, Plitvickými jezery, odlehlými ostrovy Lastovo nebo Vis či historickými městy Trogir nebo Dubrovník. Vydavatel turistických průvodců Lonely Planet prohlásil Chorvatsko v roce 2005 nejpopulárnější destinací světa.

12. Čína

13. Spojené arabské emiráty

14. Vietnam

15. Jižní Afrika

16. Kuba

17. Island

18. Polsko

19. Rusko

10. Argentina

Cena/výkon

Největší návratnost za vynaložené peníze

1. Thajsko

Buddhistické království, ležící v srdci Indočínského poloostrova, je cenově velmi dostupnou zemí s autentickou kulturou, romantickými plážemi a pestrým nočním životem.

12. Maďarsko

13. Česko

14. Mexiko

15. Vietnam

16. Filipíny

17. Turecko

18. Egypt

19. Indonésie

10. Indie

Gastronomie

Mimořádné kulinářské zážitky a možnosti

1. Francie

Možná nejtrvalejší přínos, kterým tato země proslula, představuje její kuchyně. Od tradičních venkovských pokrmů až po takzvanou haute cuisine si vydobyla dominantní postavení na tabulích velké části světa.

12. Itálie

13. Singapur

14. Japonsko

15. USA

16. Velká Británie

17. Spojené arabské emiráty

18. Malajsie

19. Španělsko

10. Argentina

Nakupování

Velké množství dostupných a různorodých obchodů

1. USA

Spojené státy poskytují turistům nejširší nákupní možnosti. Výhodné jsou zde koupě elektroniky, fotoaparátů, počítačů, ale i značkového oblečení nebo perfémů.

12. Spojené arabské emiráty

13. Singapur

14. Itálie

15. Japonsko

16. Francie

17. Velká Británie

18. Kanada

19. Thajsko

10. Jižní Korea

Noční život

Kde hledat bary a noční kluby

1. Španělsko

Noční život v temperamentní zemi flamenka je pestrý, bohatý a rušný. Nejen na Kanárských ostrovech, Ibize nebo v Barceloně jsou bary a noční kluby otevřeny a koncerty na ulicích slyšet pozdě do noci.

12. USA

13. Brazílie

14. Thajsko

15. Singapur

16. Austrálie

17. Velká Británie

18. Mexiko

19. Itálie

10. Japonsko

Přátelští obyvatelé

Srdeční obyvatelé, díky nimž se návštěvníci cítí pohodlně

1. Austrálie

Bezesporu také díky srdečným, tolerantním a pohostinným lidem je dnes Austrálie tak populární destinací. Australané jsou velmi příjemní a klidní, dobře je charakterizuje slogan "Take it easy".

12. Kanada

13. Nový Zéland

14. Irsko

15. Thajsko

16. Švédsko

17. Fidži

18. Turecko

19. Aruba

10. Rakousko

Oblíbená země

Kde by lidé chtěli žít (kromě své vlasti)

1. Kanada

Přestože má více než polovina území subarktické podnebí, přivedla kombinace stabilní vlády, přátelských lidí, čisté přírody a zdravého ekonomického prostředí Kanadu do čela zemí, v nichž by respondenti rádi žili.

12. Nový Zéland

13. Austrálie

14. Švédsko

15. Singapur

16. USA

17. Velká Británie

18. Švýcarsko

19. Kostarika

10. Itálie

Ideální pro obchod

Nejvhodnější obchodní příležitosti

1. USA

Největší a nejsilnější ekonomika světa. Za své postavení vděčí velkému přírodnímu bohatství, dlouhé tradici demokratické společnosti, pestrému národnostnímu složení a silné národní identitě.

12. Čína

13. Velká Británie

14. Francie

15. Itálie

16. Austrálie

17. Singapur

18. Japonsko

19. Irsko

10. Spojené arabské emiráty

Nejsnazší obchodní aktivity

Státy s nejlepšími podmínkami pro obchodování

1. USA
"Země neomezených možností" nabízí nejen ideální prostředí pro obchod a velké množství obchodních příležitostí, ale díky dobrému právnímu systému, velké přizpůsobivosti a otevřenosti vůči všem jazykům a kulturám mají USA také nejlepší podmínky pro byznys.

12. Velká Británie

13. Kanada

14. Irsko

15. Francie

16. Švýcarsko

17. Německo

18. Rakousko

19. Singapur

10. Čína

Spojení obchodní cesty a dovolené

Země výhodné pro turistickou návštěvu kombinovanou s podnikáním

1. USA
Spojené státy americké poskytují byznysmenům nejlepší podmínky pro spojení příjemného s užitečným, neboli obchodní cesty se soukromou dovolenou.

12. Rakousko

13. Itálie

14. Japonsko

15. Thajsko

16. Francie

17. Kanada

18. Nový Zéland

19. Švýcarsko

10. Čína

Konference

Ideální destinace pro pořádání konferencí a kongresů

1. USA

Nejširší a nejrozmanitější škálu kongresových center ve spojení s ubytováním a zajímavými destinacemi najdou účastníci odborných či vědeckých konferencí v USA.

12. Švýcarsko

13. Německo

14. Singapur

15. Spojené arabské emiráty

16. Japonsko

17. Francie

18. Kanada

19. Čína

10. Irsko
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí