zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová studie šumavského parku zpřísňuje pravidla pro vodáky

17.02.2008
Voda
Nová studie šumavského parku zpřísňuje pravidla pro vodáky

VIMPERK (Prachaticko) (ČTK) - Správa šumavského národního parku začala projednávat novou studii, která zpřísňuje pravidla pro splouvání horní Vltavy. Jedním z doporučení je, aby vodáci na řeku směli jen odpoledne, navíc ve skupinách maximálně šesti lodí s průvodcem za hodinu. Zástupci obcí tvrdí, že studie, pokud projde, výrazně ovlivní turistický ruch v oblasti.

Nejpřísnější je zvýšení minimální hladiny pro splouvání ze 45 na 58 centimetrů, řekl dnes ČTK předseda svazu šumavských obcí František Nykles. Vyjádření parku ČTK zjišťuje.

Odborníci, kteří studii o hodnocení vlivů na vybrané zvláště chráněné živočichy zpracovali, se tak prý snaží zamezit dalšímu poškozování dna řeky. Obávají se především o perlorodku říční a vranku obecnou, na jejichž populace mají dosavadní pravidla údajně významně negativní vliv. Vědci proto navrhují, aby se dosavadní limit z 45 centimetrů, který určuje vodočetná lať na Soumarském mostě, zvýšil na 58 centimetrů. Zároveň doporučují zkrátit vodáckou sezonu. Nyní je povoleno splouvat od května.

"V úseku Lenora - Pěkná zakázat splouvání do 31. května. V období 15. červen až 15. srpen může být uvažováno pouze o povolení splouvání za účelem poznávacích exkurzí, a to v době po 13:00 (v menších skupinkách maximálně šesti lodí, za doprovodu odborně vyškoleného průvodce) a za výše uvedeného stavu vody. Na úseku Lenora - Pěkná zakázat provoz raftů a pramic," píše se ve studii.

To se ale nelíbí zástupcům šumavských obcí. "Podle předchozích studií by to znamenalo, že vodáci by na horní Vltavu mohli vyjet v průměru čtyřikrát až pětkrát do měsíce, a to je podle nás nemyslitelné. Navíc splouvání od odpoledních hodin nemá smysl. Za tu dobu stačí lodě obtížně dojet i do Nové Pece," uvedl Nykles, který je i členem pracovní skupiny, jež doporučení lednové studie projednává. Podle něj diktuje nejtvrdší podmínky z již pěti hotových dokumentů, které si park nechal vypracovat během posledních let.

"Navíc tento sporný bod může zkomplikovat přijetí nového návštěvního řádu parku, který musí být dohodnut ze zákona i se šumavskými obcemi. Nechceme nic blokovat, jde nám o rozumný kompromis," dodal předseda svazu.

Počet projíždějících lodí po Vltavě nad Lipnem údajně od roku 1999 kolísá kolem 10.000 ročně. Denně se tak za slunečného a teplého počasí na řeku vydává až 400 lodí, maximálně projede 120 lodí za hodinu. Nyní se smí na vodu od května do konce října, denně od 08:00 do 19:00, pokud hladina na vodočetné lati Soumarského mostu ukáže alespoň 45 centimetrů. Pakliže klesne, správa vydá upozornění, že pokud se situace nezmění, po 24 hodinách splouvání zakazuje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí