zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německo je nejrozsáhlejším evropským odbytištěm pro ekologické potraviny

05.03.2008
Zemědělství
Německo je nejrozsáhlejším evropským odbytištěm pro ekologické potraviny

Roční obrat 4,6 mld. EUR na německém trhu biopotravin představuje 32 % z celkového ročního obratu těchto komodit v EU. Přes vysoké tržní ceny nestačí vlastní produkce Německa uspokojit domácí poptávku po biopotravinách a deficit se řeší dovozem.

Na německém trhu dosáhl roční obrat ekologických potravin (biopotravin) 4,6 mld. EUR, které tvoří 32,2 % na celkovém trhu s těmito potravinami v Evropské unii. Daleko za Německem se nachází Velká Británie s ročním obratem 2,8 mld. EUR (19,6 %), na třetím místě Itálie s 1,9 mld. EUR (13,3 %). Avšak podle ukazatele spotřeby biopotravin a jednoho obyvatele zaujímá Německo až čtvrté místo v EU a páté místo mezi všemi evropskými zeměmi. Podle tohoto kritéria je v čele Švýcarsko, kde každý obyvatel vydává ročně v průměru 102 EUR za biopotraviny. Druhé místo zaujímá Lichtenštejnsko s 98 EUR ročních výdajů na obyvatele, následuje Dánsko s 80 EUR na obyvatele a Rakousko s 64 EUR na obyvatele.

Na letošní mezinárodní zemědělské a potravinářské výstavě „Zelený týden“ v Berlíně byl vyzvednut boom ekologického zemědělství zejména v Německu a Velké Británii. Zástupci Německa oznámili, že v roce 2008 očekávají zvýšení dosavadního obratu s biopotravinami na dvojnásobek, zatímco ve Velká Británie bude zdvojnásobení dosavadního obratu omezeno především a pouze nedostatkem tržní nabídky těchto potravin.

Analytikové německé agentury ZMP (Zentrale Markt- und Preisberichtstelle GmbH) udávají, že problémy s nabídkou ekologických potravin (biopotravin) má také Německo, kde například obiloviny vyrobené podle přísných ekologických zásad jsou dvakrát dražší než konvenční obiloviny. U ekologických obilovin avšak dosud ještě nedošlo k tak výraznému růstu jako u běžných obilovin, protože příliš vysoké ceny by ztížily jejich dostupnost pro běžné spotřebitele. Po dvou slabších sklizních je v Německu poptávka po ekologických potravinách tak vysoká, že její uspokojení se řeší zvýšenými dovozy. Ekologické produkty, především obiloviny, se dovážejí nejenom z východní Evropy, ale také z Ruska, Kazachstánu a Kanady.


Zdroj: APIC-AK (Agrární poradensko informační centrum Agrární komory ČR), 03.03.2008
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí