zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé devastují bledule v přírodní rezervaci

08.03.2008
Příroda
Lidé devastují bledule v přírodní rezervaci
Lidé devastují rozkvetlé koberce bledulí jarních v národní přírodní rezervaci Ransko u Ždírce nad Doubravou. Správa CHKO Žďárské vrchy musela proto zpřísnit jejich ochranu. Poté, co strážci přírody přistihli řadu návštěvníků s kyticemi bledulí, zintenzivnili namátkové kontroly, na hranice rezervace vyvěsili nové informační tabule a zveřejnili výzvy v okolních obcích. Minulý týden o tom informoval mluvčí CHKO Jaromír Čejka.

„Nevadí nám, když si starousedlíci utrhnou kytičku bledulí na hrob, ale nemůžeme přihlížet tomu, když někdo ničí bledule ve velkém a chce je využít ke komerčním účelům,“ uvedl Čejka.

Zvláště chráněná území mají svůj režim a lidé by do nich neměli vstupovat mimo vyznačené cesty. Za ničení vzácné flóry jim hrozí pokuta až 10 000 korun, pokud by s bledulemi obchodovali, tak i mnohonásobně vyšší sankce, upozornil mluvčí. CHKO zatím podle něj represi stavěla na osvětě. „Půjde-li to ale takhle dál, budeme muset pro výstrahu uložit i nějakou pokutu,“ konstatoval Čejka. Několik „barbarů“ s kyticemi chráněných bledulí se jim podařilo vyfotografovat a snímky zveřejní v místním tisku.

Ransko je jednou ze čtyř národních přírodních rezervací v CHKO Žďárské vrchy.

Bledule kvete od února do dubna, její stonek dosahuje až 30 centimetrů. Jejím původním domovem je střední Evropa. V Česku se vyskytuje vzácně, zejména kvůli neuváženým melioracím.

http://www.i-vysocina.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí