zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konec vodáků na Vltavě? Národní park zpřísňuje limity

13.03.2008
Voda
Příroda
Konec vodáků na Vltavě? Národní park zpřísňuje limity
Limity na horním toku Vltavy v Národním parku Šumava pro splouvání řeky budou přísnější. Správa parku definitivně navrhuje zvýšit limit hladiny v nejcennějším úseku až na 61 centimetrů.

Lodě vodáků tak nebudou poškozovat dno, řasy ani perlorodky. To se ale nelíbí podnikatelům, které řeka živí. Pokud správa Šumavy nové limity neprosadí, hrozí Česku správní řízení od Evropské komise za poškozování evropsky cenné lokality.

Břehy horního toku Teplé Vltavy jsou domovem 36 druhů rostlin, 35 druhů ptáků a 11 druhů ryb, plazů a obojživelníků. Chrání je sice zákon, ale podle vědců to nestačí a je třeba omezit i splouvání lodí.

Správa parku včera přišla s nejpřísnějšími podmínkami, o jakých kdy v úseku ze Soumarského mostu do Pěkné na Lipně mluvila.

Nyní se Vltava v parku smí splouvat podle 16 let starého návštěvního řádu. Mezi Lenorou a Novou Pecí od května do konce října, a to od 8 do 19 hodin při hladině alespoň 45 centimetrů na vodočetné lati na Soumarském mostě.

Od května ale začne platit nový návštěvní řád a v souvislosti s tím chce správa parku tyto limity změnit a řeku rozdělit na tři úseky.

"Od Lenory na Soumarský most by se smělo splouvat jako dosud, ale na řeku by nesměly nafukovací pramice a rafty. Ze Soumarského mostu do Pěkné by se splouvalo jen při výšce hladiny nad 61 centimetrů, a to kromě období od 15. června do 15. srpna. Tehdy by bylo splouvání zcela zakázáno. Úsek z Pěkné do Nové Pece by se směl splouvat bez omezení výšky hladiny," popsal nové limity mluvčí správy parku Radovan Holub.

Ředitel šumavského parku František Krejčí věří, že se návrh už kvůli ochraně perlorodek podaří prosadit.

"Musíme perlorodkám stranit, jsou kriticky ohrožené. Hosty parku nemůžeme posílat do území, kde by poškozovali přírodu,“ řekl Krejčí.

Proti návrhu jsou ale už nyní obce a podnikatelé. "Toto by byla likvidace vodáctví na řece, protože 61 centimetrů dosáhne řeka jen při deštích,“ uvedl majitel půjčovny lodí Votus v Lenoře Ladislav Bláha.

Rozhodující slovo bude nyní mít rada národního parku. Když bude s návrhem souhlasit, začne platit. V opačném případě bude muset rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Ministr Martin Bursík již několikrát zopakoval, že limity na řece být musí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí