zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Více než polovina firem nezná pojem společenská odpovědnost podniku

27.03.2008
EMS
Více než polovina firem nezná pojem společenská odpovědnost podniku
Během posledních dvou let se podařilo mezi malými a středními firmami zvýšit povědomí o společenské odpovědnosti podniků (CSR) o patnáct procent. Tvrdí to průzkum, který byl součástí projektu, který realizovalo sdružení Business Leaders Forum.

Řada firem i v České republice již chápe, že právě tato odpovědnost se začíná stávat konkurenční výhodou. "Výsledky projektu a zpětná vazba nám ukázaly, že CSR se i v Česku stává součástí podnikatelských a obchodních strategií a ne pouze marketingovým nástrojem," uvedl Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Fora. Průzkum, který probíhal v rámci projektu od října loňského do ledna letošního roku, přinesl tyto zajímavé výsledky:

> oblast společenské odpovědnosti firem je známá 47 procentům dotázaných společností;

> míra znalosti pojmu se výrazně zvyšuje s velikostí firmy;

> potvrdil se předpoklad, že míra znalosti pojmu je výrazně vyšší u pražských firem;

> odpovědné chování považuje za důležité prakticky sto procent dotázaných organizací.

Dá se tedy říci, že podnikatelské prostředí v České republice se kultivuje. Otázkou zůstává, jaký je rozdíl mezi postojem firmy k CSR a realitou. Pokud vezmeme aktivity v rámci CSR směrem k zaměstnancům, výrazně se prosazuje bez ohledu na velikost firmy zejména přispění ke vzdělávání pracovníků. Mezi další patří podpora kulturních akcí, sportu a péče o životní prostředí.

Zajímavé jsou i uvedené důvody aktivit CSR. Na prvním místě se objevily eticko-morální, zvýšení spokojenosti zaměstnanců či tradice. I zde jsou však rozdíly mezi pražskými a mimopražskými organizacemi. Hlavní překážky respondenti vidí především ve zbytečné byrokracii, ale patří sem i nedostatek času či potřebných zdrojů.

Business Leaders Forum se snaží podnikům pomoci zapojit se do celého tohoto hnutí. Proto v rámci zmíněného projektu vytvořilo informační portál www.csr-online.cz. Zájemci na něm najdou řadu zajímavých údajů včetně dobrých příkladů z praxe, výsledků průzkumů, existující normy týkající se CSR, kodexy a v neposlední řadě i aktualizované odkazy na semináře a konference na dané téma.

Sdružení také vydalo příručku "Společenská odpovědnost firem - Průvodce nejen pro malé a střední podniky.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí