zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda z filtrů i studní: moc dusičnanů a příliš tvrdá

11.04.2008
Voda
Pitná voda
Voda z filtrů i studní: moc dusičnanů a příliš tvrdá

Olomouc - Příliš mnoho dusičnanů a zvýšená tvrdost. To jsou nejčastější nedostatky u vody odebírané ze soukromých studní na Olomoucku. Vyplývá to z aktuálních rozborů vzorků, které Olomoučané o velikonoční sobotě přinesli u příležitosti Světového dne vody do společnosti Moravská vodárenská.

Pracovníci čistírny odpadních vod v Olomouci-Nových Sadech přijali během Dne otevřených dveří vzorky vody od 83 návštěvníků.

„Dalších 151 vzorků nám lidé donesli do historické parní čerpací stanice ve Chválkovicích a do moderní úpravny vody v Černovíře,“ sdělila mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná.

Každý, kdo přinesl vodohospodářům vzorek vody od nich dostal číslo a telefon do laboratoře, kam si mohl později zavolat pro výsledky.

Laborantky u každého odevzdaného vzorku při rozborech zdarma stanovily pH, obsah dusičnanů a tvrdost vody. Také letos se objevilo několik Olomoučanů, kteří si nechali prověřit vodu odebranou přímo z městské vodovodní sítě.

„Ověřili si, že je kvalitní a ve stanovených ukazatelích vyhovuje normě,“ poznamenala Koutná.

Lidé si nechali otestovat také své domácí vodní filtry.

„Dva zákazníci přinesli vodu ve dvou lahvích. V první vždy měli vodu natočenou z kohoutku, ve druhé vodu přefiltrovanou jejich vlastním domácím filtrem. V obou případech však byla tvrdost i obsah dusičnanů v ´přefiltrované´ vodě horší,“ poznamenala vedoucí Útvaru kontroly kvality vody společnosti Moravská vodárenská Marcela Česalová.

Vyhláška pro pitnou vodu povoluje maximálně 50 miligramů dusičnanů na litr vody. Více než polovina přinesených vzorků však tomuto limitu nevyhověla.

„Mnohé ho překročily dvakrát i vícekrát. V těchto případech lze předpokládat, že dusičnany do studní prosakují z okolního prostředí. U téměř čtyřiceti procent vzorků jsme zjistili příliš vysokou tvrdost. Zajímavé je, že voda, kterou lidé přinesli ze studánek požadovaným limitům vyhověla,“ dodala Koutná.

Dusičnany obsažené ve vodě se nezničí ani varem. Nebezpečné jsou hlavně pro děti do tří měsíců věku.

„Pitná voda pro kojence může obsahovat maximálně patnáct miligramů dusičnanů na litr. Některé vzorky však obsahovaly až šestinásobek tohoto množství,“ upřesnila Česalová.

To, že voda vyhověla limitům na tvrdost, ph a obsah dusičnanů však ještě neznamená, že je opravdu pitná.

Podstatně důležitější je tzv. mikrobiologické znečištění, které může lidem způsobovat zdravotní potíže. Zájemci si tento rozbor mohou objednat za 470 korun, Moravská vodárenská provádí analýzy dodaných vzorků po celý rok.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí