zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ostravě - Porubě má zeleň opět ustoupit autům

13.05.2008
Příroda
V Ostravě - Porubě má zeleň opět ustoupit autům

OSTRAVA - Magistrát Ostravy vydal povolení k dalšímu kácení stromů v moravskoslezské metropoli. Tentokrát jde o vzrostlé lípy a topoly v ulicích Budovatelská a Urxova (1). „Proti povolení dřeviny vykácet jsme se odvolali (2). Jedná se většinou o zdravé stromy, které mají nesmyslně padnout kvůli několika málo parkovacím místům. Zcela nedostatečná je i navrhovaná náhradní výsadba,“ vyjádřila se ke kauze Mgr. Helena Váňová z ostravské pobočky Arniky.

Plánované kácení spadá do projektu rekonstrukce pěti ulic v Porubě. Tato část Ostravy byla v roce 2003 vyhlášena památkovou zónou. Jedinečná je pro svoji architekturu ve stylu socialistického realismu, v níž mají aleje i zeleň své nazastupitelné místo. Proti kácení v daných ulicích podepsalo petici kolem 2500 lidí, ale ani to plány radnice neovlivnilo.

Některé stromy jsou v rozhodnutí o povolení kácet označeny za „neperspektivní z důvodu stínění“. „S tím nemůžeme souhlasit. Stromy, o něž se jedná, rostou minimálně 10 metrů od paty domů. Okna, kterým mají stínit, jsou navíc situována na sever a jsou poměrně malá, takže by jim nepomohlo ani vykácení všech dřevin v ulici,“ uvedla Ing. Michaela Sonnenscheinová z petičního výboru Petice proti kácení stromů v památkové zóně v Ostravě-Porubě. Za stromy, které údajně stíní domům nebo jsou ve špatném zdravotním stavu, často kvůli nedostatečné péči radnice, nemá být vysázena žádná náhrada.

Kromě vykácení dřevin se počítá i se záborem části travnatého pásu u chodníku. Plány na odstranění zeleně z města podobné těmto, jsou v Porubě bohužel během posledních několika let stále častější. Připomenout lze například případ Havlíčkova náměstí, kde mělo být odstraněno téměř 140 stromů. Díky odporu občanů jich bylo nakonec pokáceno kolem 50. Horší osud potkal zeleň pod Intersparem u Opavské ulice nebo  vzrostlé stromy v tzv. porubské průmyslové zóně v ulici Nad Porubkou.

V „Programu ke zlepšení kvality ovzduší Moravskoslezského kraje“ se píše o zvyšování podílu zeleně ve městech: „Zejména v oblastech husté obytné zástavby je proto nutno dbát o co nejvyšší zastoupení vegetace. Parkovou úpravou či alespoň zatravňováním volných ploch se snižuje náchylnost území k zvýšenému výskytu prašnosti.“ Je s podivem, že právě v Ostravě zeleň často ustupuje automobilům, nákupním centrům apod., když je zdejší ovzduší vůbec nejhorší v celé ČR.

„V nedávné době bylo zjištěno, že dřeviny na svých listech nebo jehlicích zachycují prachové částice PM10 a PM2,5 (3). Ty na svém povrchu váží řadu toxických látek, jež se při dýchaní dostávají hluboko do plic. Kácení statných vzrostlých stromů, které jsou nahrazeny stromy malého vzrůstu nebo vůbec, ke kvalitě vzduchu určitě nepřispívá ba naopak. To se pak negativně podepisuje i na zdraví obyvatel města,“ zakončila Váňová.

Přílohy:

(1) Fotografie ulice Budovatelská z května roku 2008 jsou k dispozici ve fotogalerii:  http://www.arnika.org/fotogalerie.shtml?restrict=category........&res_val=Ulice Budovatelská v Ostravě - Porubě&exact=1.

(2) Odvolání Arniky proti rozhodnutí o povolení kácet dřeviny najdete na: aa.ecn.cz.

(3) Více se o schopnosti stromů zachycovat prachové částice můžete dozvědět na následujících stránkách: www.cepo.arnika.org.

tiskovÁ zprÁVA sdruŽENÍ arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí